Zemlje u razvoju ove bi se godine mogle rekordno zadužiti zahvaljujući politici iznimno jeftinog novca velikih središnjih banaka. Prema izračunu analitičara američke banke JPMorgan, rastuće države, uključujući Meksiko, Katar i Argentinu, ove su godine izdale obveznice u ukupnom iznosu od 90 milijardi dolara.
Do kraja ove godine analitičari očekuju da će te države plasirati rekordnih 125 milijardi dolara duga, piše Financial Times. Pri tome bi glavnina tog duga bila denominirana u “tvrdoj valuti”, poput dolara i eura. Takva predviđanja imaju podlogu u planiranom prvom zaduživanju Saudijske Arabije na međunarodnom financijskom tržištu.
90milijardi dolara
duga u dosadašnjem dijelu 2016. izdale su rastuće države
Podsjetimo, saudijska vlada planira prodati 15 milijardi dolara vrijedne obveznice, a već sama najava izazvala je golemi interes investitora. To ne treba čuditi s obzirom na iznimno niske prinose koje nose obveznice razvijenih država zahvaljujući monetarnom popuštanju u Europi, Japanu i Velikoj Britaniji te odgađanju daljnjeg podizanja kamatnih stopa u SAD-u. Od referenduma o izlasku Britanije iz Europske unije 23. lipnja investitori su u obveznice rastućih država uložili 16 milijardi dolara. Priljev kapitala u tu vrstu obveznica nadmašio je priljev u druge vrste rizičnije imovine.
Međutim, iako većina kapitala odlazi u obveznice denominirane u dolaru, sve je izraženija potražnja za dugom u lokalnoj valuti koji izlaže investitore kako tečajnom, tako i kreditnom riziku. Analitičari Bank of America upozoravaju kako se na obvezničkom tržištu vrlo lako može dogoditi val rasprodaja koji će srušiti cijene.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu