Stečajevi skratili “listu srama”, još ne plaćaju korčulanski škver i TLM TPP

Autor: Marija Brnić , 22. kolovoz 2016. u 22:01
Brodogradilište Montmontaža Greben iz Vela Luke ne plaća 129 radnika, Foto: EPA

Do kraja lipnja broj neplatiša pao na 2243 pravne i 352 fizičke osobe, bez plaće 7 tisuća radnika.

”Lista srama” na kojoj se posljednje dvije godine javno objavljuju imena poslodavca koji neredovito, tri mjeseca zaredom, ne isplaćuju plaće radnicima, smanjila se na dosad najnižu razinu. Prema najnovijim podacima Porezne uprave, do konca lipnja broj “neplatiša” bio je ispod 2600, točnije 2243 pravne i 352 fizičkih osoba koji su ukupno dugovali plaće za svojih 7 tisuća radnika. Kada se prvi puta objavio ovaj popis u srpnju 2014. na njemu je bilo više od 7 tisuća poduzetnika, a broj zaposlenih dosezao je 26 tisuća radnika.

Usporede li se ranije liste, smanjenju broja dužnika radnicima najviše je pridonijelo otvaranje stečajnih postupaka na velikim sustavima u teškoćama, poput zagrebačkog Tempo-inženjeringa, Elkoma iz Ivanečkog

Naselja ili tvornice celuloze Savacel, koje su imale svaka više od 200 zaposlenika. U prvim popisima s više od stotinu radnika bilo je 17 poduzeća, dok su na najnovijem popisu tek dva poduzetnika koji imaju dug prema više od 100 zaposlenih, korčulansko brodogradilište Montmontaža Greben iz Vela Luke (129) i šibenski TLM TPP (109).

Stečaj je izbrisao i neke od državnih tvrtki koje nisu bile ažurne u plaćanju, no splitska Dalma još je na listi s nepodmirenim obvezama za 55 radnika, dok je zbog teškoća u poslovanju u ovo društvo uplovio splitski brodar Jardoplov, također u većinskom državnom vlasništvu, koji je bio neredovan u plaćanju 34 radnika. Od tvrtki iz državnog portfelja s liste bi uskoro, zbog stečaja, trebao otići i 3. maj TIBO, koji je dugovao plaće za 77 radnika. Primjetan je sve veći broj jdoo-a među onima koji neuredno plaćaju radnike, a uglavnom zapošljavaju po jednog radnika.

Među fizičkim osobama listu najnepopularnijih poslodavaca predvodi Mići Kuzmanović, vlasnik obrta za taksi prijevoz, koji duguje plaće 29-torici radnika, dok je u samom vrhu ostao raniji rekorder bjelovarski poduzetnik Marijan Tulić, vlasnik obrta za klanje i preradu mesa, koji prema evidenciji Porezne uprave plaće duguje za 22 radnika.

Sportski klubovi također su zadržali zastupljenost na nepopularnoj listi: prednjači HNK Cibalija iz Vinkovaca s dugom za plaće svojih 26 nogometaša te NK Zadar (14), Segesta i Imotski, a među dužnicima su i rukometni klubovi Arena iz Pule i Požega.

Komentirajte prvi

New Report

Close