U srpnju su potrošačke cijene pale 1,5 posto na godišnjoj razini, što je ponajviše posljedica pada cijena goriva, čime je nastavljen deflacijski trend treću godinu zaredom. Na mjesečnoj su razini cijene skliznule 1,6 posto. "Time je sa sporadičnim prekidima nastavljen trend koji traje od veljače 2014.", navode analitičari Raiffeisenbank Austria (RBA) u osvrtu na izvješće DZS-a.
Najviše su pale cijene prijevoza, 6,6 posto, pri čemu su cijene goriva za prijevozna sredstva potonule 11,3 posto. Slijedile su, s padom za 3,3 posto, cijene komunikacija, dok su cijene odjeće i obuće pale za 2,7 posto. Cijene stanovanja, vode, električne energije i plina pale su, pak, 2,5 posto, što je ponajviše posljedica pada cijena plina za 19,1 posto, dok su cijene rekreacije i kulture skliznule za 1,4 posto. Cijene alkoholnih pića i duhana pale su za 0,1 posto, dok su cijene hrane i bezalkoholnih pića ostale nepromijenjene na godišnjoj razini.
Najviše su pak na godišnjoj razini porasle, za 2,7 posto, cijene zdravlja, a slijedile su cijene restorana i hotela, s rastom od 2,4 posto. Cijene pokućstva porasle su 0,8 posto, obrazovanja 0,7 posto, a raznih dobara i usluga 0,6 posto na godišnjoj razini. Na mjesečnoj su razini, u odnosu na lipanj, najviše, za 11,3 posto, pale cijene odjeće i obuće, što je posljedica sezonskih sniženja. Slijedile su, s padom od 0,7 posto, cijene prijevoza, dok su cijene hrane i bezalkoholnih pića pale 0,3 posto.
Najviše su pak porasle cijene zdravlja, za 1,2 posto, što je posljedica rasta cijena farmaceutskih proizvoda. S rastom od 0,9 posto slijedile su cijene restorana i hotela. U prvih pola godine potrošačke su cijene u prosjeku bile 1,5% niže nego u istom lanjskom razdoblju. Analitičari RBA procjenjuju da će u cijeloj ovoj godini potrošačke cijene u prosjeku pasti za 1 posto. "Pad cijena djeluje pozitivno na potrošnju kroz rasterećenje osobnog dohotka. Glavni generator negativnih stopa i dalje je energija, čiji se tek postupni oporavak očekuje prema kraju godine, ali nakon oporavka cijena nafte na svjetskim robnim tržištima", zaključuju analitičari RBA.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu