Vrijednost banaka u Europi ove godine je prepolovljena

Autor: Tomislav Pili , 03. kolovoz 2016. u 22:00
Katastrofalna izvedba bankarskih dionica na burzama/Thinkstock

Loši krediti i dalje su problem uz slabo kreditiranje u uvjetima vrlo niskih kamatnih stopa.

Iako su neke od najznačajnijih europskih banaka u srijedu objavile dobre poslovne rezultate, to je tek neznatno ublažilo ovogodišnju katastrofalnu izvedbu njihovih dionica na burzama. Od banaka čije banke kćeri posluju u Hrvatskoj talijanska Intesa Sanpaolo objavila je da su joj prihodi u drugom tromjesečju s 4,5 milijardi eura godinu ranije blago porasli na 4,6 milijardi eura.

Dobit je pak pala s 940 milijuna eura na 901 milijun eura. UniCredit je pak izvijestio o skoku dobiti za 75 posto na 916 milijuna eura. Prihodi su rasli sedam posto na 6,1 milijardu eura. Na kraju, francuska Societé Générale banka ugodno je iznenadila analitičare izvijestivši o rastu neto dobiti od osam posto na 1,5 milijardi eura, dijelom i zbog prodaje udjela u Visa Europe. Naime, po toj se osnovi banci slilo 662 milijuna eura. Ukupni prihodi iznosili su malo manje od sedam milijardi eura.

Bolji rezultati velikih banaka od očekivanja rezultirali su u srijedu rastom Euro Stoxx indeksa banaka za 1,6 posto. No, taj rast jedva je kap u moru ako se pogleda iznimno loša izvedba dionica banaka tijekom ove godine. Neke od najvećih banaka izgubile su u više od pola svoje vrijednosti. Tako je, naprimjer, dionica Deutsche Banka ove godine u minusu za 65 posto, švicarske Credit Suisse za 60 posto, a Barclaysa za 49 posto. Uzrok rasprodaji dionica leži u činjenici da su europske banke općenito slabo kapitalizirane, ističe za CNN Diane Pierret, profesorica financija na poslovnoj školi Sveučilišta Lausanne.

"Banke i dalje imaju lošu imovinu u svojim bilancama, poput loših kredita, a rizik od prelijevanja problema iz banke u jednoj državi u druge i dalje je visok", ističe Pierret. Drugi je problem slabo kreditiranje u uvjetima vrlo niskih kamata. Drugim riječima, banke jednostavno ne zarađuju dovoljno. Iako je stres test čiji su rezultati objavljeni prošlog tjedna pokazao da je stanje bolje od očekivanja, to ipak nije uvjerilo investitore. Postoji i razlog, kaže Pierret. Naime, da se stres test provodio po američkoj metodologiji, od 51 banke palo bi njih 29, a nedostatak kapitala iznosio bi 123 milijarde eura.

Hrvatske banke

Zaba rasla 8%, a PBZ 2,2%
Hrvatske banke ne dijele sudbinu svojih europskih kolega, barem kada je riječ o kretanju cijena njihovih dionica tijekom 2016. godine. Dionica Zagrebačke banke tijekom ove godine bilježi rast od 8,2 posto. U plusu je i dionica Privredne banke Zagreb, ali nešto nižem od 2,2 posto. Za usporebu, indeks CROBEX za ovu godinu bilježi rast od 4,1 posto što znači da je oZaba nadmašila tržišni trend. Podsjetimo, Zaba je u drugom tromjesečju objavila rast prihoda za 17 posto na 2,1 milijardu kuna, a dobit je udvostručena na 780 milijuna kuna. PBZ je prihode povećao 35 posto na 983,6 milijuna kuna, a dobit za 47 posto na 675,4 milijuna kuna.
 

Komentirajte prvi

New Report

Close