Privredna banka Zagreb d. d. (PBZ) u prvom je polugodištu ostvarila 675,4 milijuna kuna neto dobiti, što je rast od 47 posto prema istom razdoblju lani, podaci su iz financijskog izvješća PBZ-a.
Tijekom tom razdoblja Banka je ostvarila kamatni prihod u iznosu od 1,45 milijardi kuna, dok kamatni troškovi iznose 301,5 milijuna kuna.
"Trend smanjenja prosječnih aktivnih i pasivnih kamatnih stopa se nastavlja i dalje što je utjecalo na kamatne rezultate tijekom prvog polugodišta ove godine", navodi se u izvješću.
U prvom je polugodištu ostvareno 314,7 milijuna kuna neto prihoda od provizija i naknada, što čini stabilni doprinos nekamatnih prihoda u ukupnom rezultatu Banke. Neto prihodi od provizija i naknada porasli su u odnosu na isto lanjsko razdoblje za šest posto.
U segmentu poslovanja s vrijednosnim papirima i ostalim financijskim instrumentima, uključujući i dobitke/gubitke od obračunatih tečajnih razlika PBZ je ostvarila neto pozitivan rezultat od 237,7 milijuna kuna. Na taj je rezultat, kako navode, utjecao i izvanredni prihod od preuzimanja Visa Europe u iznosu od 148,4 milijuna kuna prije poreza. Spomenuti prihod uključuje nadoknadu u novcu te preferencijalne dionice Visa Inc.
Opći administrativni troškovi zajedno s ostalim troškovima iznose 746,4 milijuna kuna i gotovo su na istoj razini kao lani, navodi se.
Imovina Banke na kraju prvog polugodišta je iznosila 68,7 milijardi kuna. Najveći segment imovine čine krediti komitentima s udjelom od 65,6 posto.
Ukupni kapital s kojim Banka raspolaže iznosi 11,8 milijardi kuna i predstavlja 17,2 postotni udio strukture bilance stanja. Najznačajniji izvori sredstava su depoziti sa 77 postotnim udjelom i krediti od financijskih institucija sa 4 postotnim udjelom.
PBZ Grupa je u prvom polugodištu ostvarila neto dobit od 829,6 milijuna kuna, što je 38,2 posto više nego u istom razdoblju prošle godine.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Samo da još dodam………..MOžda je javnost zaboravila. Privredna banka je kupila prije nekog vremena, MEĐIMURSKU BANKU…d.d. .a s njom i prihode jedne od najuspješnijih županija……
Nije bilo pravnog subjekta koji u to vrijeme preuzimanja -. nije imao poslovni račun u toj banci.
Ipak….zanima me, gdje čuvaju depozite…u Srbiji?
Politika PBZ-a za mene je prošlost. To je bila L PLJAČKA – od koje smo se jedva otrgnuli i otišli
drugoj normalnijoj banci.
Naknade sve veće, kamte na štednju nikakve, kamate na kredite strašne…
To je to da. Sada bi HNB i vlada kad je bude u svojoj centralno planerskoj maniri trebali intervenirati i odrediti koliko je dopušteni spread između kamata na depozite i kamata na kredite… Kada su već sve drugo odredili, propisali i izregulirali onda bi trebalo i to. Jer naravno prepustiti stvari slobodnom tržištu ne znaju i ne žele, a i tko bi želio kaos koji bi time nastao, jel tako?
To će obradovati talijanske vlasnike banke, pa makar bila sitna kap na vrući kamen domaćeg i talijanskog bankarstva. Razlika između Italije i Hrvatske je pak ta, da oni imaju tržište i veliko stanovništvo, dobro gospodarstvo i know-how u mnogim gospodarskim granama. Što ono mi imamo? S lažnim znanjem i bezvrijednim diplomama ljudi ne mogu pokrenuti državu, ovakvim sustavom ne možeš ništa pokrenuti, a o ministrima i premijerima (izuzimam ovdje Oreškovića koji ima znanje i koji je imao peh što nema s kim u ovoj zemlji) koji nemaju blage veze o svom poslu i svojim resorima, bez obzira kojoj opciji pripadali, nema više smisla ni raspravljati. Kako nemaju znanje, bitno je da prave štetu i da stalno njuške guraju pred kamere i mikrofone i da se bave glupostima iz dana u dan, jer se nečim drugima i ne mogu baviti, jer za to čisto nedostaju znanje i prave namjere, a bez onog prvog ono drugo i ne dolazi do izražaja.
Uključite se u raspravu