Iza Holding slovenske elektrane (HSE) još je jedna loša godina, grupa je, kako pokazuje godišnji izvještaj, prošle godine imala gubitak od gotovo 500 milijuna eura, prihodi su opet pali, jednako kao i EBITDA. S druge strane, trošak uprave se utrostručio, a trošak nadzornog odbora udvostručio, pišu Finance.
Prihodi grupe Holding Slovenske elektrane, čiji su dio između ostalih tvrtki Dravske elektrane i Termoelektrana Šoštanj (TEŠ), prošle su godine pali treću godinu zaredom. Tako su prihodi HSE-a 2015. iznosili 1,27 milijarde eura, što znači da su u odnosu na 2012. godinu bili manji za 30 posto. Razlog je, prema pisanju lista, vrlo jednostavan – rekordno niske cijene električne energije na europskim energetskim burzama. Rezultat takvog stanje na energetskom tržištu su slabi rezultati kćerinskih tvrtki, odnosno gubici, koji su na razini grupe iznosili 480 milijuna eura, a s gubitkom je poslovalo i matično društvo, što se dogodilo prvi put u povijesti kompanije.
30posto
manji su prihodi HSE-a 2015. u odnosu na 2012. godinu
Kadrovske kombinacije
Na čelu Holdinga slovenske elektrane nedavno je došlo do promjene. Umjesto Blaža Košoroka, koji je kompaniju vodio gotovo četiri godine, ovog ponedjeljka je prvi čovjek postao Gorazd Skubin. On je posljednjih mjeseci bio na položaju tehničkog direktora Holdinga slovenske elektrane, a prije toga se neuspješno natjecao za mjesto čelnika druge značajne slovenske energetske kompanije GEN energija. Skubin dolazi iz Petrola i pripada među kadrove Stranke modernog centra (SMC) koju vodi slovenski premijer Miro Cerar.
Prema pisanju Financa, mjesto tehničnega direktora u Holdingu slovenske elektrane "izmislili" su početkom ove godine, a tko će naslijediti Skubina na toj poziciji još nije poznato. Holding slovenske elektrane je prije toga dobio i financijskog direktora, na toj poziciji je Stojan Nikolić, koji je došao iz kompanije Triglav investicije. Prije toga je Holding slovenske elektrane vodio samo Košorok. Njegova godišnja bruto plaća iznosila je 155 tisuća eura, Nikolić je prihvatio plaću od 145 tisuća eura, a jednaka je i plaća tehničkog direktora. Dakle. trošak vrha Holdinga slovenske elektrane s dva dodatna člana se gotovo utrostručio.
Veći troškovi
Jednako se povečao i trošak nadzornog odbora, prema predviđanjima će se udvostručiti. Naime, Slovenski državni holding (SDH), koji upravlja državnom imovinom je nadzorni odbor sa šest proširio na dvanaest članova. Međutim, ključni problem za HSE ostaja 1,5 milijardi eura vrijedan šesti blok Termoelektrane Šoštanj (TEŠ 6). Kako je poznato, proizvodna cijena električne energije iz tog pogona ne može desegnuti nisku cijenu kakva vlada na tržištu električne energije, što znači da TEŠ posluje s gubitkom – dok nema naznaka o promjenama na tržištu.
Upozorenje revizora
TEŠ je i glavni izvor financijske glavobolje HSE-a, objašnjava list. Riječ je o 215 milijuna eura kredita za premošćivanje, kojeg holding do 29. prosinca mora vratiti bankama. Isprva je HSE namjeravao izdati obveznice u toj vrijednosti, ali je izdanje propalo. Kako će HSE izboriti refinanciranje te obveze nije još poznato, ali se zna da su na tu kratkoročnu obvezu za premošćivanje u godišnjem izvještaju upozorili i revizori. Na razini cijele grupe HSE prošle godine bilježi 716 milijuna eura dugoročnih i gotovo 300 milijuna eura kratkoročnih financijskih obveza. U skladu s rezultatima cijele grupe bilo je i poslovanje TEŠ-a i Rudnika Velenje. Prošlu godinu je prva HSE-ova tvrtka završila s gubitkom od gotovo 400 milijuna eura, a druga, na razini matične kompanije, sa 66 milijuna eura. Gubici obaju poduzeća su se povećali.
Izgradnja TEŠ-a 6
Više nego dvostruka cijena
TEŠ 6 je blok snage 600 megavata koji bi trebao zamjeniti zastarjele objekte u istom kompleksu. Glavni financijeri projekta TEŠ 6 su Europske investicijska banka (EIB) i Europska banke za obnovu i razvoj (EBRD). Za otplatu 440 milijuna eura kredita EIB-u jamči država, što znači da će ako HSE i TEŠ ne budu mogli vraćati dug to morati uraditi slovenska država. Objekt je na početku trebao stajati 602 milijuna eura (sada 1,5 mlrd. eura), otvoriti 3500 radnih mjesta i donositi dobit.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu