Međunarodni monetarni fond jučer je, već peti put u 15 mjeseci, snizio svoje procjene o rastu svjetskoga gospodarstva, najviše zbog britanskoga referenduma kojim je odlučeno o izlasku zemlje iz Europske unije. Prije "kobnoga" 23. lipnja, doznaje se, te su prognoze mogle biti pozitivne, ali sad su nepovoljnije pa MMF predviđa da će gospodarstvo svijeta do kraja godine rasti 3,1%, tj. 0,1% sporije od ranijih procjena.
Bilo bi fer
Čelnica MMF-a Christine Lagarde jučer je istakla da ne vjeruje kako bi se te brojke uskoro mogle promijeniti nabolje, a naročito ne u Velikoj Britaniji, kojoj Fond prognozira rast od 1,7%, naspram travanjskih procjena od 1,9%. I o tome su jučer razgovarale dvije moćne žene, nova britanska premijerka Theresa May i njemačka kancelarka Angela Merkel, koje su se prvi put srele u Berlinu na radnoj večeri, nakon što se Mayeva u britanskom parlamentu prvi put suočila s pitanjima zastupnika, "isprašivši" pritom šefa Laburista Jeremyja Corbina.
Sinoć je glavna tema razgovora na vrhu May-Merkel ipak bio Brexit, o čemu Guardian donosi da je Mayeva kazala kako će "Britaniji trebati još neko vrijeme da se konzultira sa Škotskom, Walesom, Sjevernom Irskom i različitim poslovnim sektorima, prije nego se započne formalno razjedinjavanje od EU." Ranije je premijerka u pismu predsjedniku Europskog vijeća Donaldu Tusku obznanila da će Britanija zbog izlaska iz Unije odustati od svog predsjedanja Unijom, zakazanog za prvo polugodište 2017. "Bilo bi to i fer budući da ćemo idućih mjeseci biti vrlo zaposleni oko pripreme napuštanja Europske unije", pisala je May.
Iskreno i otvoreno
BBC, pak, konstatira da Merkelova nije bila impresionirana zvučnom porukom da "Brexit znači Brexit", već ona i ostali čelnici EU žele znati što konkretno izlazak jedne članice znači za odnose s onima koje ostaju. Dakle i pitanja, kako Guardian istražuje, koja se tiču zajedničkog tržišta, britanske radne snage, ali i imigracije na Otok kao i statusa britanskih građana zaposlenih na kontinentu. A tu su i globalne prijetnje terorizmom i borba protiv njega, te borba s klimatskim promjenama i međunarodnim kriminalom.
Guardianovi izvori uz to dodaju da je Theresa May, razgovarajući s njemačkom "čeličnom frau" kao i s francuskim predsjednikom Françoiseom Hollandeom danas, objasnila da su ti sastanci prilika za unaprijeđenje snažnih odnosa."Ne podcjenjujem izazov pregovaranja oko našeg izlaska iz EU i čvrsto vjerujem da će iskren i otvoren razgovor oko svih otvorenih pitanja biti važan dio našeg uspješnog zaključenja izlaska iz Unije", ustvrdila je britanska premijerka.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu