Kinesko gospodarstvo poraslo je u drugom tromjesečju 6,7 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje, isto kao i u prethodnom kvartalu i nešto brže nego što se očekivalo, nakon što je vlada pojačala poticajne mjere.
Podaci kineskog statističkog ureda, objavljeni u petak, pokazuju da je tamošnji bruto domaći proizvod (BDP) u proteklom kvartalu porastao po istoj stopi kao i u prethodnom tromjesečju, a rast od 6,7 posto najsporiji je od prvog tromjesečja 2009. godine, kada je iznosio 6,2 posto.
Ipak, rast u proteklom kvartalu nešto je veći u odnosu na 6,6 posto, koliko su očekivali analitičari u anketi Reutersa.
U odnosu, pak, na prethodno tromjesečje, gospodarstvo je u drugom kvartalu poraslo 1,8 posto, također više od očekivanja.
Kineski statistički ured poručio je da je gospodarstvo i dalje suočeno s pritiscima, ali da je rast u prvom polugodištu postavio temelje za postizanje ciljeva u cijeloj godini.
Kineska vlada cilja rast gospodarstva u 2016. između 6,5 i 7 posto, nakon što je lani BDP porastao 6,9 posto, najsporije u posljednjih 25 godina.
U anketi Reutersa analitičari, pak, procjenjuju u prosjeku da će u 2016. godini kineski BDP zabilježiti rast od 6,5 posto, čak i ako vlasti povećaju proračunsku potrošnju i smanje kamatne stope kako bi potaknule uspon gospodarstva.
I dok su strahovanja od naglog usporavanja rasta gospodarstva oslabila, ulagači se plaše mogućih posljedica nedavne odluke Britanaca o napuštanju Europske unije na globalno, pa tako i kinesko gospodarstvo.
Ostali makroekonomski podaci, objavljeni u petak, ne daju jasnu sliku o tome stabilizira li se rast gospodarstva ili se nastavlja usporavati.
Kapitalne investicije, ključni pokretač gospodarstva, u prvom su polugodištu porasle 9 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje, što je manje od očekivanja i njihov najsporiji rast od 2000. godine.
Međutim, vlasti su povećale potrošnju u lipnju za 19,9 posto u odnosu na isti mjesec prošle godine, dok je u svibnju rast potrošnje iznosio 17,6 posto.
Uz to, industrijska je proizvodnja u lipnju porasla 6,2 posto na godišnjoj razini, nešto više od očekivanja analitičara.
Promet u trgovini na malo porastao je, pak, u lipnju za 10,6 posto na godišnjoj razini, dok se očekivao rast od 10 posto.
Restrukturiranje gospodarstva
Nakon što je godinama bila lokomotiva globalnog gospodarstva, Kina u posljednje vrijeme bilježi usporavanje rasta zbog slabljenja izvoza i investicija, prevelikih tvorničkih kapaciteta, visoke razine dugova lokalnih jedinica, deflacijskih prijetnji i hlađenja tržišta nekretnina.
Vlasti poručuju da su nužne bolne, strukturne reforme kako bi se gospodarstvo dovelo na put održivog rasta nakon tri desetljeća vrtoglavog uspona po dvoznamenkastim stopama.
U svom planu vlada navodi reforme u državnim kompanijama, kao i liberalizaciju bankarskog sustava i financijskih tržišta, a sve u cilju restrukturiranja gospodarstva poticanjem domaće potrošnje i sektora usluga nauštrb rasta izvoza i investicija.
Kineska središnja banka labavljenjem monetarne politike pokušava podržati rast gospodarstva, pa je posljednjih godina u niz navrata smanjila ključne kamatne stope, kao i stopu izdvajanja obvezne rezerve banaka.
Na taj način pokušava potaknuti kreditiranje poduzetnika i stanovništva, a time i rast gospodarstva.
Uz to, nastojeći potaknuti rast izvoza, kineske su vlasti dozvolile slabljenje juana, pa se njegov tečaj trenutačno kreće na najnižim razinama u pet i pol godina.
Unatoč svemu tome, analitičari smatraju da su potrebne dodatne poticajne mjere, jer bi, ako rast BDP-a dodatno uspori, moglo doći do rasta nezaposlenosti, što bi dovelo do pada osobne potrošnje i dodatnog slabljenja gospodarstva.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu