Prema podacima Hrvatske liječničke komore iz prve polovine ove godine, od ulaska Hrvatske u EU gotovo 1100 liječnika prikupilo je svu potrebnu dokumentaciju i zatražilo potvrde od Komore da napuste sustav. Dosad je to i učinio svaki treći od njih, što je između 300 i 350 liječnika. Takav će se trend, čini se, i nastaviti, posebice s primamljivim ponudama koje za liječnike i dalje stižu iz europskih zemalja.
Kako piše Glas Slavonije, o trendovima i željama inozemnih poslodavaca, ali i hrvatskih liječnika popričali smo s mladom Osječankom Zrinkom Gugić, direktoricom tvrtke INCOR d.o.o. , koja je ekskluzivni zastupnik za Lireco AB i Personal International u Hrvatskoj. Naime, Zrinka Gugić prvotno je odlučila osnovati vlastitu tvrtku s primarnom djelatnosti zastupanja stranih tvrtki u Hrvatskoj, a trenutačno je ekskluzivni zastupnik dviju tvrtki koje se bave posredovanjem pri zapošljavanju hrvatskih liječnika u skandinavskim zemljama, kao i ostalim zemljama zapadne Europe.
– Potražnja je za hrvatskim liječnicima sve veća, posebice zato što su prepoznati kao iznimno vrijedni i iznimno dobro obrazovani. Pojedine bolnice čak inzistiraju isključivo na hrvatskim liječnicima. S druge strane, i ponude koje se stavljaju pred liječnike su sve atraktivnije. Tako smo započeli i pilot-projekt suradnje s Norveškom, koja nije članica EU-a, ali ima najviši standard i liječnicima nudi fantastične uvjete rada.
Trenutačno nude radno mjesto za dva ginekologa u Hammerfestu, najsjevernijem gradu Europe. Riječ je o bolnici koja ima Odjel ginekologije, a radni uvjeti omogućavaju da liječnik radi fleksibilno, pa primjerice može dva tjedna raditi tamo, pa dva tjedna biti u Hrvatskoj, ili tri mjeseca raditi pa tri mjeseca biti u Hrvatskoj, odnosno kako želi. Iako, ne vole da se govori o primanjima, jer ne žele da to bude glavni razlog za dolazak k njima, dovoljno je reći da je mjesečna plaća koju nude deset puta veća od mjesečne plaće liječnika u Hrvatskoj. To znači da si za dvije, tri godine možete zaraditi poprilične iznose, ponajprije zbog toga što je i život na krajnjem sjeveru puno povoljniji u smislu poreza, ali i ostalih davanja i cijena općenito.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu