Razišli se Zadro i Robić, hrvatski kraljevi šećera

Autor: Marija Brnić , 08. srpanj 2016. u 14:44
Marinko Zadro otkupio 30% Vira, Robić milijune ulaže u biznis s vodom/Fotomontaža

Prema vrijednosti dionice Vira na ZSE u posljednja tri mjeseca, Robićevih 416.100 dionica “teži” oko 110 mil. kuna.

Kratka objava na Zagrebačkoj burzi kako je Marinko Zadro otkupio od svog dugogodišnjeg partnera Dražena Robića njegovu tvrtku Robić doo i time dodatno osnažio vlasnički udjel u Viru pokrenula je i pitanje znači li ta transakcija konačan razlaz ovog poslovnog tandema.

Premda je iskusniji Zadro u javnosti bio sinonim za njihov glavni projekt preuzimanja dvije hrvatske tvornice šećera, virovitičke i županjske, Robić i Zadro surađuju već punih 20 godina, a o prvim trzavicama u njihovim odnosima, odnosno razmimoilaženjima oko Vira i mogućeg delistiranja s burze ili čak prodaje nekom od jačih igrača na europskom tržištu šećera, javno se govorilo prije nešto više od tri godine. No, Robić je tada u razgovoru za Poslovni dnevnik odbacio nagađanja o razmimoilaženju sa Zadrom. Imao je drugačiji stav nego njegov partner oko delistiranja tvrtke, no nikako, kako je naglašavao, i loše odnose sa Zadrom, s kojim je najavio da će nastaviti razmatrati ulazak potencijalnog strateškog partnera, koji je po njemu bio neminovan.

"Ako ne sada, onda kroz dvije do tri godine, to je samo pitanje vremena", kazao nam je tada Robić. On je ovih dana nedostupan, no kako uvjeravaju izvori bliski ovom dvojcu, nije posrijedi sukob. Robić navodno želi svoj daljnji poslovni put nastaviti razvijati sam i usmjeriti ga iz šećerne industrije prema proizvodnji vode. Manje je poznato da je Robić vlasnik tvrtke Naturalis, koja se bavi proizvodnjom prirodne izvorske vode Cetina. Prihodi tvrtke koja posluje s 30-ak zaposlenih posljednjih godina rastu i na razini su od 28 milijuna kuna, s time da je 2014. bila za nekih četiri milijuna "sušnija". Novac od prodaje svoje tvrtke, koja je posjedovala 30 posto dionica Vira, u čijem je vlasništvu i Sladorana, Robić namjerava uložiti u razvoj biznisa s flaširanom vodom te podići proizvodnju i ojačati svoju poziciju na tom tržištu.

Koliko je, pak, novca nakon dugih pregovora, okončanih po našim saznanjima još potkraj svibnja, na kraju sjelo na Robićev račun, poslovna je tajna. Okvirno se tek može dobiti naznaka moguće cijene Robićeva izlaska promatra li se vrijednost koju je cijena Virovih dionica postizala na Zagrebačkoj burzi posljednja tri mjeseca. Po tome je Robićevih 416.100 dionica "težilo" oko 110 milijuna kuna.  Javnosti je, inače, 50-godišnji Robić malo poznat, premda je prema Forbesovoj listi jedan od uspješnijih i najbogatijih Hrvata. Poznato je tek da je diplomirao na Rudarsko-geološko-naftnom fakultetu u Zagrebu i stekao zvanje inženjera naftnog rudarstva.

Potječe iz turopoljske obitelji koja je poduzetnički aktivna bila i u komunističkom sustavu, no i u tranzicijskim godinama uspjela je razviti biznis u sektoru trgovine. U poslovnim krugovima za Robića se pročulo kad je upravo s Marinkom Zadrom prije dvadesetak godina pokušao preuzeti Badel, a nakon što su se povukli iz te priče, zbog, kako su tada objašnjavali, političke nesklonosti i otpora, udruženim snagama njihove tvrtke Robić i EOS-Z kupuju 2000. virovitičku šećeranu. Unatoč skepsi mnogih, uspjeli su pozitivno razviti investiciju od 130 milijuna kuna za tvornicu, uz koju su preuzeli i 550 milijuna kuna dugova. Potom su privatizacijom i kasnije otkupom dionica preuzeli i županjsku Sladoranu.

No, i Zadro i Robić uz zajedništvo u segmentu šećerne proizvodnje razvijali su samostalne projekte. Robić je vlasnik i tvrtke koja se bavi trgovinom, Robić-promet, no ona ostvaruje manje prihode, na razini tri milijuna kuna. Zadro je, pak, ulazio u biznis s proizvodnjom piva. Nedavno je preuzimanjem iz stečaja krenuo podizati i splitsko Dalmacijavino, a ne skriva i namjere da se njegova obitelj okuša i u turizmu. Još je nepoznanica i hoće li se nakon suradnje s Robićem aktualizirati Zadrina najava izlaska Vira s burze, kao i slijedi li obnova pregovora s Markom Pipunićem o eventualnoj kupnji njegove šećerane u Osijeku, kojom bi preuzeli i posljednju tvrtku u toj industriji u Hrvatskoj. Moguće je, pak, i Zadrino povlačenje iz te  branše.  

Komentirajte prvi

New Report

Close