Njemačka inženjerska grupa Voith objavila je da je odlučila prodati 25,1 posto svog udjela u proizvođaču robota Kuki kineskom ponuditelju Midei za oko 1,2 milijarde eura. Prodaja utire put Mideinom preuzimanju Kuke koje je neposredno nakon objave uzrujalo njemačke političare zbog straha od gubitka važne tehnologije.
Dvije su kompanije u međuvremenu otklonile te bojazni dogovorom o zadržavanju postojećih sjedišta, pogona i radnih mjesta u Njemačkoj u idućih sedam godina. Kineski je proizvođač kućanskih aparata za Kuku ponudio 4,5 milijardi eura, čime je ona postala najvrednija tehnološka kompanija u valu kineskih ponuda za kompanije u tom njemačkom sektoru u proteklim mjesecima. Iz Voitha su u nedjelju poručili kako ulaganje u Kuku smatraju uspjehom budući da se vrijednost njihova udjela od kupnje u prosincu 2014. godine više nego udvostručila.
"Uvjeren sam da Voith spada među dobitnike ove ponude za preuzimanje", kazao je Voithov izvršni direktor Hubert Lienhard. Iz te su kompanije također poručili da će prihod od prodaje upotrijebiti u sklopu strategije ulaganja u digitalne tehnologije, poput automatizacije, informatičke sigurnosti i robotike. Prvobitno su ulaganjem u Kuku željeli proširiti poslovanje u segmentu digitalnih tehnologija, ali su jučer izvijestili da je u aktualnoj situaciji prodaja strateški logičan potez.
U Mideinom je vlasništvu već 13,5 posto Kuke, a u sklopu njegova planiranog povećanja na najmanje 30 posto ponudili su 115 eura za dionicu njemačke kompanije. Prošlog je tjedna izvršni direktor Kuke Till Reuter kazao da vode povjerljive pregovore s potencijalnim novim ulagačima kako Midein udio ne bi premašio 49 posto. S druge strane, Mideina ponuda za Kuku posljednje je u nizu kinesko preuzimanje njemačkih tvrtki. Samo prošle godine Kinezi su kupili 36 njemačkih kompanija. Za usporedbu, još 2009. u kineske ruke prešle su samo dvije njemačke kompanije. Naime, tvrtke iz druge svjetske ekonomije po veličini u potrazi su za zapadnom tehnologijom radi tranzicije gospodarstva iz proizvodnog u uslužno, temeljeno na osobnoj potrošnji.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu