Britanski ministar financija George Osborne u ponedjeljak je najavio spuštanje korporativne porezne osnovice na 15 posto, čime bi Velika Britanija postala atraktivnom poreznom oazom.
Osborne smatra da će se ovime anulirati ekonomske posljedice koje bi investitori mogli osjetiti nakon referenduma o Brexitu čije se održavanje redovito opravdavalo željom za suverenitetom i strahom od migracijskih problema. No, činjenica da bi se nakon snižavanja stope poreza Britanija približila konkurentnoj Irskoj gdje porez na dobit iznosi tek 12,5 posto ostavlja otvorenom mogućnost da se izlazak iz Europske unije nastoji provesti upravo u svrhu veće slobode u dizajniranju nacionalne porezne politike.
Još bolja oaza
Naime, prosječna stopa poreza na dobit u zemljama članicama Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD) iznosi oko 25 posto. Velika se Britanija otprije smatra posebnom poreznom oazom unutar koje vrijede zakoni koji korporacijama omogućavaju izuzeće od određenih poreznih obveza. Računovodstveni i porezni stručnjak Vlado Brkanić smatra da su Osbornove najave logičan i očekivan korak kad su u pitanju Britanci.
"S obzirom da već jesu porezna oaza, ne iznenađuje previše da će Britanci u tome pokušati biti još bolji. Velik je broj država sjedišta nekih od svojih najpoznatijih multinacionalnih korporacija preselio u Britaniju, a ukoliko stopu poreza na dobit spuste na najavljenih 15 posto, ostvarit će konkurentne prednosti i postati vrlo atraktivna sredina za investitore. Naravno, ostaje za vidjeti kakve će biti reakcije zemalja članica EU, OECD-a te u konačnici samog tržišta", komentirao je Brkanić za Poslovni dnevnik.
Zbog prijenosa investicija u porezne oaze s nižim poreznim opterećenjem i manjom financijskom transparentnošću, ekonomije razvijenih zemalja gube nekoliko milijardi dolara godišnje, pa se nastali proračunski manjkovi nadoknađuju iz džepova građana. Stoga se u uklanjanje spornih poreznih praksi ulažu posebni napori, poput onih skupine G20, neformalnog tijela sastavljenog od ministara financija i guvernera banka 20 najrazvijenih ekonomija svijeta, koja je bila prilično uporna u slamanju zemalja poput Luksemburga, Irske i Nizozemske koje provode takvu poreznu politiku.
Iskoristiti najbolje
Britanija, čini se, planira iskoristiti najbolje od onog što joj se nudi – stvoriti poreznu oazu, zadržati pristup europskoj ekonomskoj zajednici, a istovremeno umaknuti i radarima regulatorne Europske Komisije. Najavu britanskog ministra financija prenijeli su britanski mediji, a sam je Osborne u intervjuu za The Financial Times (FT) najavio i okretanje ka drugim tržištima odnosno jačanje trgovinskih odnosa s Kinom.
Dodao je i da Veliku Britaniju planira transformirati u visoko konkurentno gospodarstvo s niskim korporativnim porezima i s globalnim fokusom. Ostali elementi Osborneova plana za vođenje ekonomije kroz previranja izazvana britanskom referendumskom odlukom o izlasku Britanije iz EU-a uključuju podršku kreditnim plasmanima banaka, intenziviranje napora na planu izravnih ulaganju u sjevernoj Engleskoj i očuvanje britanskog fiskalnog kredibiliteta.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu