Natječaj koji je prije dva mjeseca u javnosti negativno dočekan – potraga Državnog ureda za upravljanje državnom imovinom (DUUDI) za konzultantima koji će analizirati stanje u više od 50 poduzeća od strateškog i posebnog interesa i predložiti njihov daljnji razvoj ili model privatizacije, bez obzira na velik interes potencijalnih kandidata službeno je poništen.
Iz pojašnjenja DUUDI-ja može se zaključiti kako je razlog za takav potez činjenica da je Vlada u međuvremenu korigirala listu i time "bitno izmijenila popis trgovačkih društava na koja se odnosi predmet nabave". No, zbog novih okolnosti, promptno je pokrenut novi, pozivni natječaj manje vrijednosti, a na kojemu će se moći natjecati kandidati koji su već aplicirali za posao. Riječ je o poznatim konzultantskim kućama od kojih je najpovoljniju ponudu za analizu 54 tvrtke, za koju je procijenjena vrijednost bila 1 milijun kuna, dao A.T. Kearney (469 tisuća kuna), Delloite (519 tisuća), te KPMG, PricewaterhouseCoopers, Ernest & Young, LeitnerLeitner, uz još dvije domaće tvrtke varaždinski Rast i Pikas iz Zagreba.
250tisuća
kuna najviša je cijena koju je DUUDI spreman platiti konzultantima
Tvrtke iz tog "društva" koje zaprime poziv iz DUUDI-ja, ekspresno će u svega nekoliko dana, do 21. lipnja, morati presložiti svoje ponude i analizu svesti na novu upola manju listu. Vrijednost ponude za 25 poduzeća mora biti do 250 tisuća kuna, a najniža cijena određena je kao kriterij odabira partnera za taj posao. I sam posao konzultanti moraju odraditi ekspresno, jer DUUDI traži dostavu analize unutar 30 dana.
U odnosu na popis iz poništenog natječaja, uz osam tvrtki koje je s liste strateških i od posebnog interesa Vlada skinula na telefonskoj sjednici tjedan dana od otvaranja ponuda kozultanata (Podravka, ACI, Končar, Petrokemija, Croatia Airlines, Luka Rijeka, Croatia banka i Croatia osiguranje), na novoj listi ostaje veći dio strateških poduzeća, izuzev Janafa, HEP-a, Plinacroa, Hrvatskih šuma, Agencije za komercijalnu djelatnost, Alana i Zrakoplovno-tehničkog centra, dok se savjetnici neće baviti nizom tvrtki iz portfelja koje se bave komercijalnim djelatnostima poput Borova, slatinskog Agroduhana, opuzenske Veletržnice, Vjesnika ili šibenskog Knjigovođe.
No, to ne znači da tvrtkama koje su skinute s liste ne slijedi privatizacija. Dapače. A kako se dade iščitati iz DUUDI-jeve odluke o novoj listi kojom će se baviti konzultanti, za nešto više od mjesec dana utvrdit će se koja od odabranih 25 strateških poduzeća neće biti privatizirana, odnosno koja mogu biti stavljena na tržište. Prema pojašnjenju koje smo dobili iz ureda na čijem je čelu Tomislav Boban, natječajem se nastoji postići ispunjenje obveza iz Nacionalnog programa reformi za ovu godinu, u dijelu u kojemu se država obvezuje na poboljšanje upravljanja svojom imovinom i smanjenje strateške imovine, što bi trebalo pridonijeti smanjenju proračunskog deficita i povećanju kreditnog rejtinga.
U tom smislu konzultanti koje na kraju odabere DUUDI trebali bi pripremiti analizu poslovanja 25 strateških kompanija u posljednje tri godine, uz širu analizu trendova u biznisu kojim se bave, te dati prijedlog treba li pojedina tvrtka ostati u portfelju i biti restrukturirana. Ako pak predlaže privatizaciju, konzultati će trebati sugerirati i najprikladniji model prodaje. Prema planu rada Državnoga ureda za upravljanje državnom imovinom za ovu godinu predviđa se da do studenoga budu spremni planovi restrukturiranja u strateškim tvrtkama.
Tvrtke iz državnog portfelja inače su protekle dvije godine već izradile i provode programe restrukturiranja, no kako je uglavnom zapelo postavljanje novih nadzornih odbora i uprava u većini javnih poduzeća, pitanje je hoće li novi programi biti pripremljeni u zadanom roku. Većini čelnika u upravama javnih poduzeća istekli su mandati, a javni natječaji za nove menadžere, kao i natječaj za headhunting agencije koje bi pronašle nove kandidate, još nisu raspisani. Zanimljivo je i da u svom rokovniku aktivnosti DUUDI očekuje da će idući mjesec krenuti u izradu kodeksa korporativnog upravljanja, akcijskog plana srednjoročnih ciljeva te smjernica za politiku plaća u javnim poduzećima.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.ovi ni odojke ne bi mogli prodati na stočnom sajmu
Uključite se u raspravu