Koja je veza briškule i visine budućih penzija? Iako se čini da je odgovor tek puka sreća, trijumfu u toj dalmatinskoj kartaškoj igri i bezbrižnim u umirovljeničkim danima zajednička je – matematika.
Dvoje studenata PMF-a Mirjana Jukić-Bračulj i Ivan Laković modelom su pokazali da će računalo u 80 posto slučajeva pobijediti suparnika od krvi i mesa i za to odnijeli prvu nagradu među studentskim radovima iz primjenjene matematike. Bez matematičara nezamisliva je moderna financijska industrija. O važnosti matematike, doprinosima drugim disciplinama, o pitanju odnosa čovjeka i računala te kako stečena znanja s fakulteta primijeniti na radnom mjestu, razgovaralo se na okruglom stolu 'Matematika u upravljanju imovinom fondova' u organizaciji Hrvatskog matematičkog društva i Udruge mirovinskih fondova (UMFO).
Izazov komunikacija
Prije pet do šest godina financijskom industrijom dominirali su ekonomisti, no danas radna mjesta odlaze matematičarima. U Raiffeisenovom mirovinskom osiguravajućem društvu, od devet zaposlenih čak je troje matematičara. "To dovoljno govori koliko je važna matematika u ovom poslu", kaže čelnica tvrtke Biserka Žalac, sama pravnica po struci.
"Jako dobro komuniciramo, ja pišem rečenicama, djevojke to uobliče u formule i sve funkcionira", kaže uz smijeh. Komplicirani modeli često su matematičarima manji izazov od svakodnevne komunikacije s nematematičarima. Kako probleme pretočiti u modele, a potom rezultate prezentirati nadređenima? "To ovisi veličini tvrtke, veće su često krute strukture u kojima nema puno slobode. No, ako hoćete raditi čudesa, uvijek možete, " rekao je Ivan Augustin iz Erste Plavog mirovinskog fonda.
Iznimno cijenjeni
Ante Jelčić iz PBZ Croatia osiguranja naveo je kako je za razliku od prije par godina prisutnost matematičara u financijskoj industriji osjetno povećana te se da taj trend nastavlja.
Domaći matematičari iznimno su cijenjeni i izvan granica. "Kvaliteta obrazovanja je neupitna, no sve ovisi o interesima pojedinca, naginje li više na matematičku ili ekonomsku stranu", kaže Augustin. Praksa je pokazala da matematičarima treba, od pola godine pa naviše, da nauče ekonomiju, a njihovoj ekonomskoj konkurenciji za obrtnuti proces treba i pet godina, a to je nešto nad čim bi se svi s Kennedyjevog trga trebali zamisliti. "Koliko ja vidim, interes za studente financijskog smjera jako raste. Prošlu godinu nismo ni završili, a već je pola studenata bilo 'zakapareno' iz industrije", potvrdio je Darko Brborović, predsjednik Uprave OTP Investa I vanjski predavač na PMF-u.
Sve jača veza ekonomije i matematike u realnom životu prelila se i u suradnju dvaju zagrebačkih fakulteta: tako kolegije na PMF-u drže poznata ekonomska lica, guverner HNB-a Boris Vujčić, poznata kritičarka monetarne politike Marijana Ivanov, profesor Boris Cota… "Svjesni promjena i uloge formalnog obrazovanja u razvoju kompetencija za nova zanimanja, nastojimo stalno osvježavati studije", kazao je profesor PMF-a i moderator okruglog stola Luka Grubišić.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu