Nema atraktivnog ulaganja 
u drugom polugodištu

Autor: Tomislav Pili , 01. lipanj 2016. u 22:01
Foto: Thinkstock

Najmanje loši izbor trebale bi biti obveznice, zlato i nekretnine, dok treba izbjegavati europske banke.

Ulaganje u drugom dijelu ove godine svest će se na izbor najmanje loše opcije, smatraju financijski analitičari u velikoj anketi Financial Timesa o investitorskim preferencijama za nastavak godine. Gledano makroekonomski, tri će događaja odrediti kretanje globalnih burzi u drugom dijelu godine. To je novo podizanje kamatnih stopa američke središnje banke, ishod referenduma o članstvu Velike Britanije u Europskoj uniji te Kina.

“Kinesko pitanje” je višeznačno i proteže se od problema sa zaduženošću, preko restrukturiranja državnih poduzeća pa do pitanja ekonomskog rasta.

 

8posto

rasta jena najveća je propuštena prilika u 2016.

Međutim, iako globalna makroekonomska slika i nije toliko tmurna, u nastavku godine analitičar GAM.-a Larry Hatheway ne vidi ni jednu atraktivnu investicijsku klasu. “Pred investitorima je izbor najmanje neatraktivne klase”, kaže Hatheway. Analitičar banke Société Générale Alain Bokobza favorizira obveznice s prinosom višim od inflacije dok se Mislavu Matejki iz JPMorgana više sviđa “tvrda imovina” – zlato i nekretnine. Njemu su dionice najmanje privlačne, dok njegov kolega iz JPMorgan Asset Managementa John Bilton kaže kako dionice u nastavku godine više neće biti jeftine, ali su i dalje atraktivnije od obveznica.

Zanimljiva je i procjena koja je klasa imovine bila najveća propuštena prilika u dosadašnjem dijelu godine. Za Anthonya Karydakisa, glavnog ekonomskog stratega u Miller Tabaku to je skok vrijednosti jena nakon što je Banka Japana u siječnju uvela negativne kamatne stope. “Za mnoge to je bila najveća propuštena prilika ove godine”, izjavio je Karydakis.

Na pitanje u kojoj su preporuci početkom godine pogriješili, analitičari ističu europske dionice čiji se rast očekivao zbog različitih monetarnih politika europske i američke središnje banke. Euro Stoxx 600 indeks ove je godine u minusu više od pet posto.

Za Jeremya Halla, analitičara američke Citi banke, pogreška je bila i preporuka za dionice europskih banaka. Te su dionice u prosjeku pale 16 posto. “Izgledale su jeftino, ali bi i mogle ostati jeftine”, kaže sada Hall.

Komentirajte prvi

New Report

Close