Hrvatski izvoznici gube u startu 30 posto prihoda zarađenog u SAD-u samo stoga što Hrvatska sa SAD-om nema potpisan sporazum o sprečavanju dvostrukog oporezivanja i problem je to u čije će se rješenje ukljućiti predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović.
Davorin Štetner, predsjednik Hrvatske mreže poslovnih anđela (CRANE) i član Vijeća za gospodarska pitanja predsjednice RH, na konferenciji SelectUSA Tech, koja se u srijedu održala u Zagrebu, istaknuo je da je predsjednica već razgovarala s predstavnicima Udruženja Hrvatsko-američkih stručnjaka CroAmPro upravo na tu temu. CroAmPro prošli je tjedan zajedno s Hrvatsko-američkim udruženjem odvjetnika (CroAmBar) osnivao radnu skupinu kojoj je cilj pokrenuti pregovore o sprečavanju dvostrukog oporezivanja između Hrvatske i SAD-a s mrtve točke.
"Predsjednica je razgovarala s CroAmProom na tu temu jer je problem širi. S jedne strane, neopravdano odnosi dio zarade hrvatskim izvoznicima, a s druge strane koči investicije američkih Hrvata u Hrvatskoj, jer i u tom slučaju dolazi do dvostrukog oporezivanja", kaže Štetner. U gospodarskoj komori SAD-a, Amchamu, kažu da podržavaju tu inicijativu. Dodaju da i sami posljednja dva desetljeća pokušavaju potaknuti američku Vladu da potpiše taj sporazum. Američki porezni savjetnik na konferenciji SelectUSA Tech, koju je organizirao Trgovinski ured Američkog veleposlanstva, preporučio je hrvatskim tvrtkama da naplatu poslova u SAD-u rade preko Mađarske ili Rumunjske.
Ili čak Luksemburga i Nizozemske. Objasnio je da hrvatska tvrtka koja ima podružnicu u Mađarskoj, ako posao u SAD-u naplati preko Budimpešte, ne plaća porez po odbitku u SAD-u, jer Mađari imaju sporazum o sprečavanju dvostrukog oporezivanja s Amerikancima. No, mora platiti 10 posto poreza Mađarskoj prije nego ta sredstva može povući u Hrvatsku. "Ovo je značajno pitanje i za male i za najveće kompanije, ne znam kad će se riješiti, jer SAD nije potpisao novi sporazum o sprečavanju dvostrukog oporezivanja zadnjih desetak godina", pojašnjava američki savjetnik.
Luka Abrus, suosnivač tvrtke FIVE, koja veliki dio poslova radi u SAD-u, kaže da oni plaćaju taj trošak. Dino Ravnić, suosnivač GIS clouda, kaže da oni u SAD-u posluju preko tvrtke u Velikoj Britaniji. Bellabeat i Repslyj stoga su preselili sjedište u SAD, a ovdje zadržali razvoj. Investitor Gavin Susman rekao je da hrvatske tvrtke imaju dobru priliku. "Prepoznato je da ovdje ima uspješnih priča, ali morate biti uporni bez obzira na ove i druge izazove", zaključuje Susman.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu