Hrvatska je zemlja u kojoj ima tristotinjak studenata s invaliditetom, a priliku za stjecanje iskustva i radnu praksu tijekom studentskih dana ima vrlo mali broj njih. Unatoč Zakonu o zapošljavanju osoba s invaliditetom koji je vrlo afirmativan i važan kad su u pitanju osobe s invaliditetom, stopa njihovog zapošljavanja u usporedbi s europskim standardima i dalje je vrlo niska. Kako bi proširili svijest o ovom problemu u poslovnoj zajednici i javnosti, Poslovni dnevnik u suradnji s partnerima poslodavcima četvrtu godinu zaredom provodi društveno odgovorni projekt Iskustvo zlata vrijedi.
Prošlogodišnji projekt omogućio je praksu studentima s invaliditetom u suradnji s četrnaest renomiranih tvrtki, partnera projekta. Projekt se nastavlja i ove godine te u suradnji s partnerima omogućuje studentima s invaliditetom integraciju u poslovnu sredinu i razvoj vještina koje će im u budućnosti pomoći pri zapošljavanju. Uz to ove godine smo uveli još jednu kategoriju projekta, tako da se prijaviti mogu i studenti slabijeg materijalnog statusa. "Na projekt sam se odlučila jer sam željela steći radno iskustvo, to najbolji i najlakši način da se pojedinac "progura" u poslovni svijet. Pogotovo u ovoj trenutnoj situaciji u kojoj mladi teško nalaze posao", pojasnila nam je Glorija Lukina, studentica Ekonomskog fakulteta koje je praksu obavila u Dukatu.
Slična očekivanja imala je i Ana Bulat, studentica Edukacijsko rehabilitacijskog fakulteta koja je istaknula da je zahvaljujući projektu Iskustvo zlata vrijedi i praksi u Ini stekla nova znanja i kompetencije koje će joj koristiti u daljnjem životu te je iz prve ruke vidjela stvarnost poslovnog svijeta koja je čeka nakon završetka studija. Mogućnosti i prilike poput ovih, za osobe s invaliditetom omogućuju im potpunu integraciju u društvo i otvaraju im potpuno novu perspektivu, a sada će tu novu perspektivu dobiti i studenti slabijeg materijalnog statusa. "Projekt Iskustvo zlata vrijedi idealna prilika za nas osobe s invaliditetom jer na taj način i mi možemo vidjeti i osjetiti kako je to raditi i za taj rad biti nagrađen. Nažalost, danas je takvih prilika premalo i mislim da bi ih trebalo biti više", kaže Martin Vlahek, student Zdravstvenog veleučilišta koji je prošle godine praksu obavljao u Bauerfeindu.
Prošle godine svaki student je dobio minimalno mjesec dana radne prakse u jednoj od tvrtki gdje su imali mogućnost upoznati se s realnim stanjem u poslovnom svijetu. Studenti su naučili kako funkcioniraju različiti odjeli unutar tvrtki te usklađivali stečena znanja s fakulteta s vještinama koje su naučili na radnim praksama. "Pronašao sam vlastite interese i motive i zaključio da je menadžment smjer u kojemu bih se kao ekonomist nastavio razvijati. Ova praksa mi je vrlo važna jer nakon što sam se odlučio za smjer menadžmenta, praksa u medijskoj kući se idealno uklapa u moj poslovni razvoj", otkrio nam je Domagoj Tucaković, student Ekonomskog fakulteta koji je praksu obavio u medijskoj kući Styria. Kristina Ivatović, studentica Fakulteta organizacije i informatike tvrdi kako je zbog prakse u Hrvatskoj Lutriji naučila kako je to raditi u timu, a izbrusila je i svoju organiziranost i stekla nova znanja puno koristiti u budućnosti.
Zrinka Filipić, studentica Visoke škole međunarodnih odnosa i diplomacije Dag Hammarskjöld ističe da je glavna prednost njene prakse u Atlantic grupi bila ta što je dobila uvid u radnu atmosferu i u probleme s kojima će se u budućnosti susretati. Poslodavci partneri su imali samo riječi hvale za studente ističući njihov entuzijazam, volju i želju za upoznavanjem svih segmenata poslovanja tvrtki. Pokazali su iznimno razumijevanje za njihova pitanja i neupućenost te im otkrili mnoge "tajne zanata" pokazujući im kako poslovanje velikih tvrtki danas doista funkcionira. Mario Leskovar, student Fakulteta organizacije i informatike tvrdi kako bi se bez problema snašao u radnom kolektivu poput Vindijinog i u budućnosti.
"Volim iskazivati svoje stavove i razmišljanja te u kreativnom smislu pridonositi određenom poslovnom zadatku. S kolegama sam imao prijateljski odnos, svi su doista korektni i voljni pomoći ili savjetima ili objašnjenima, sve ovisi o obliku poslovnog zadatka", tvrdi Mario Leskovar koji je praksu obavio u Vindiji. Maja Trkulja, studentica engleskog i ruskog jezika i književnosti koja je praksu obavila u METRO Cash & Carry Hrvatska pohvalila nam se kako je zahvaljujući praksi uspjela uvidjeti svoje skrivene talente, usvojiti nova znanja, steći iskustvo rada u timu, a posebno ističe to što je u svoj životopis uspjela upisati iskustvo koje će kod pronalaska posla sigurno vrijediti.
Također, pohvalila je kolege iz tvrtke za koje kaže da su svojim pristupom stvorili ne samo kvalitetan poslovni, već i opušten prijateljski odnos, koji je obuhvaćao i druženja nakon posla tako da je s ove prakse osim iskustva stekla i vrijedna nova prijateljstva. "Uz organizaciju i ugodnu atmosferu vrijeme brzo prođe. Zahvaljujući kvalitetnoj organizaciji u tvrtki brzo sam se snašla i uklopila u radnu sredinu, ovdje nitko ne radi razliku kada su u pitanju osobe s invaliditetom. Do sada sam dobila samo pohvale pa mislim da je zadovoljstvo obostrano", ispričala nam je Lana Posarić, apsolventica Grafičke tehnologije koja je bila dio kolektiva u Croatia zdravstvenom osiguranju.
Mnogi su nakon sudjelovanja u projektu olakšali svoju potragu za poslom, a neki su ostali i raditi u tvrtkama u kojima su dobili praksu. Naime, u sklopu projekta Iskustvo zlata vrijedi 2014. godine, dvije studentice, Petra Gajski koja je radila u Metrou i Petra Jug koja je praksu obavljala u Cotrugli business school ostale su raditi u tim tvrtkama, dok je Neven Tomečak koji je učio tajne zanata u Mikronisu tijekom prakse dobio poslovnu ponudu i ubrzo počeo raditi u informatičkoj tvrtki.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu