Priopćenje prenosimo u cijelosti:
"Nacionalni program reformi predstavlja nastavak godišnjih ciklusa usklađivanja ekonomskih politika EU, tj. europskog semestra. Pohvaljujemo činjenicu da se tim programom ova vlada uhvatila u koštac s problemom javnog duga, a na čemu je udruga Lipa inzistirala od svojeg osnivanja u studenom 2014.
Međutim, mislimo da se program ne bavi nekim od gorućih problema zemlje poput destimulativne porezne politike te korupcije i sukoba interesa u pravosuđu. Nadalje, smatramo da utire put daljnjem propadanju javnog zdravstvenog sustava.
Udruga poreznih obveznika Lipa ne može podržati ni najavljeno uvođenje poreza na nekretnine jer je takav potez suprotan predizbornim najavama te predstavlja prevaru birača.
>> Tko će najviše plaćati u novom porezu na nekretnine?
>> Orešković ipak uvodi porez na nekretnine i to u nekoliko faza
Snažno podržavamo najavljeno smanjenje deficita i konsolidaciju javnog duga, kao i smanjenje administrativnog i parafiskalnog opterećenja gospodarstva, jer je riječ o osnovnim preduvjetima za gospodarski rast i izlazak Hrvatske iz recesije. Također, podržavamo reformu javne uprave, kurikularnu reformu te liberalizaciju tržišta usluga sukladno pravilima EU-a o slobodi unutrašnjeg tržišta. Podsjećamo, upravo je naša udruga pozivala na usklađenje tržišta odvjetničkih usluga s EU direktivom za usluge.
Široku mogućnost rada liječnika iz sustava javnog zdravstva u privatnim ustanovama smatramo svojevrsnim priznanjem da vlada ne planira javni sustav učiniti dovoljno poticajnim za one najbolje, a to želi kompenzirati otvaranjem vrata dodatnom radu liječnika izvan sustava, što će neminovno narušiti kvalitetu javnog zdravstva.
Nažalost, reforma nigdje ne spominje mjere za suzbijanje korupcije u pravosuđu koje je umjesto dijela rješenja postalo dijelom problema, jer posljednji događaji iz tog područja ukazuju da je u Hrvatskoj ugroženo načelo vladavine prava, temelj svakog civiliziranog društva.
Zabrinjava to što se vlada, prema brojkama iz Programa konvergencije, zadovoljila trajnim strukturnim deficitom proračuna do kraja ovog desetljeća, a da u isto vrijeme nije hrabrije naznačila prostor za smanjenje poreznog opterećenja. Porezi na dobit, njenu isplatu i kapitalne dobitke fundamentalno guše poduzetništvo i funkcioniranje tržišta kapitala, a što je još važnije, izrazita progresivnost poreza na dohodak s najvišom stopom od 40% koja se primjenjuje na srednje dohotke odbija tehnološke tvrtke, visokostručne zaposlenike i vrhunske menadžere, koji su motor razvoja. Apeliramo na vladu da u najkraćem mogućem roku ispravi ove nedostatke i objavi konkretan plan porezne reforme koja će zajamčiti ubrzanje tehnološkog i ekonomskog razvitka Hrvatske.
Uvažavajući trenutni društveni i politički kontekst u kojem je nastao ovaj reformski paket, udruga Lipa ga smatra nedovoljno ambicioznim. Nastavit ćemo snažno podržavati potrebne strukturne reforme, a od vlade tražimo da njezina reformska agenda u budućnosti bude dosljednija i hrabrija".
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Evo da nabrojim samo mali dio poreza koje sam platio na moju nekretninu do sada:
porez na dobit 20 %,
porez 12 %,
prirez 18 %,
PDV 25 % na svako zrno ugrađeno u nekretninu,
i još sigurno više od 50 raznih poreza , dozvola , odobrenja……..
Sve u svemu ukupno na zarađeno mi svi u Hrvatskoj plaćamo najvjerojatnije 95 % i sada nas još žele porezovati kao za nekretninu , pa onda na imovinu….
I kakve ima veze jel se radi o jednoj nekretnini ili nekoliko nekretnina ?
Pa gdje je kraj toj pljački ?
Upravo tako kolega, kod nas osim projekta potreban je geodet, 3 godine živaca
i debelog dodvoravanja državnom liku da bi dobili dozvolu na koju ćete
platiti prije dobivanja komunulni i vodni doprinos cca 35.000-40.000 kuna.
Švabo to ne plaća, a potrebno bi bilo proučiti i HR i D plaće pa će biti jasno
da svaki Hrvat je kod gradnje platio porez za bar 25g.
@bigfoot, komunalnog doprinosa u formi, koja postoji u Hrvatskoj, u Njemackoj nema.
Siguran sam da će i kod nas porez na kuću biti barem 470€ ako ne i više od 500€. Vlada sigurno neće dozvoliti da se sramotimo i budemo gori od Njemaca.
Uključite se u raspravu