Kineska politika sada uistinu potiče zabrinutost

Autor: Poslovni.hr , 25. travanj 2016. u 12:43
Foto: Thinkstock

Postojeća labava monetarna politika i kreditni stimulansi su kratkoročne mjere koje će u sljedeća tri mjeseca donositi pozitivne pokazatelje, ali zapravo su prvi alarmi za oprez i probleme koji će sustići Kinu do kraja ove godine.

Kineske vlasti dozvolile su ponovno iznimno značajnu ekspanziju zaduživanja i uz politiku monetarnog popuštanja potiču ekonomiju na način koji vodi gospodarstvo u pogrešnom smjeru. Kinesko gospodarstvo, kao drugo najveće na svijetu, ionako usporava već duže vrijeme, a najnovije mjere Pekinga neće ni najmanje doprinijeti oporavku i stvarnom rastu ključnih pokazatelja, smatra Steen Jakobsen, glavni analitičar Saxo banke.

"Dugo sam smatrao da će kinesko gospodarstvo kroz jedno dulje razdoblje polako usporavati svoj rast, umjesto nekog naglog pada, za razliku od brojnih komentatora. No, najnovije mjere kineske vlade poprilično su me zabrinule i vjerujem da će kao kratkoročni stimulans privremeno potaknuti indikatore u pozitivnom smjeru i navesti tržište na razmišljanje da je sve u redu. No, ulagači zapravo moraju biti spremni na stvarno usporavanje prema kraju godine kada ovi trenutni poticaji počnu gubiti snagu", kaže S. Jakobsen. 

Novac se može potrošiti samo jednom, pojašnjava Jakobsen, pa ako se sada potroši na povećanje zaduženosti, ne samo da će se krediti naravno morati vraćati prema zadanoj dinamici, već ni kasnije više neće biti novca za potrošiti. To je stoga jedna vrlo kratkoročna mjera koja u pozadini nema dugoročnu strategiju, jasan je Jakobsen.

"Osobni stav o Kini i njezinom gospodarstvu moram promijeniti u neutralno-negativan, za razliku od dosadašnjeg pozitivno-neutralnog jer takozvano spasonosno rješenje koje vlasti pokušavaju primijeniti, zapravo to uopće nije",  kaže Jakobsen i smatra da se čelništvo NR Kine treba usmjeriti na vrlo dugoročne mjere, prvenstveno dugoročne investicije u sklopu plana 'One belt, one road' ili politike za internacionalizaciju nacionalne valute.

Postojeća labava monetarna politika i kreditni stimulansi su kratkoročne mjere koje će u sljedeća tri mjeseca donositi pozitivne pokazatelje, ali zapravo su prvi alarmi za oprez i probleme koji će sustići Kinu do kraja ove godine, zaključuje glavni analitičar danske investicijske banke.

  

Komentirajte prvi

New Report

Close