U BiH prihvaćen Nacrt zakona o konverziji franaka u KM

Autor: Poslovni dnevnik , 20. travanj 2016. u 21:59
Zastupnici tvrde da je prekršen Zakon o deviznom poslovanju iz 1998. godine

Nacrt zakona, kojeg nije podržala vlada BiH, predviđa konverziju kredita u KM po tečaju na dan podizanja kredita, uz obračunavanje kamate u iznosu od pet posto.

Zastupnici Predstavničkog doma Parlamenta Federacije BiH podržali su Nacrt zakona o konverziji kredita s valutnom klauzulom u švicarskim francima (CHF) u konvertibilne marke. Nacrt zakona predviđa konverziju kredita u konvertibilne marke po tečaju na dan podizanja kredita uz obračunavanje kamate u iznosu od pet posto.

 

79zastupnika

Predstavničkog doma Parlamenta FBiH podržalo zakon

Za Nacrt je glasalo 79 zastupnika, dok je jedan bio suzdržan. Nacrt je utvrdilo povjerenstvo za ispitivanje plasmana kredita u švicarskim francima. Vlada FBiH to zakonsko rješenje nije podržala, jer smatra da bi posljedica primjene predloženih rješenja bilo stvaranje pravne nesigurnosti u zemlji, zbog retroaktivnih elemenata u nacrtu ovog zakona. Vlada FBiH smatra da bi, između ostalog, u pitanje bila dovedena ravnopravnost korisnika kredita s valutnom klauzulom u eurima koji su u praksi imali čak i dvostruko veće kamatne stope od kredita odobrenih s valutnom klauzulom CHF.

"Vlada niti ima mehanizme, ni mogućnosti uplesti se u odnos banka-klijent. Po tom pitanju su se nenadležnim proglasili Središnja banka i Agencija za bankarstvo. U to vrijeme zakon je dopuštao takve kreditne aranžmane", rekla je Jelka Milićević, federalna ministrica financija. Zastupnici, pak tvrde, da je prilikom plasmana kredita prekršen Zakon o deviznom poslovanju iz 1998. godine. Smatraju da su zakazale institucije sustava, prije svega Agencija za bankarstvo.

"Nije postojala mogućnost plasmana takvih kredita s valutnom kaluzulom fizičkim osobama nego samo pravnim osobama koja su imala poslovanje s inozemstvom", rekao je šef Kluba DF-a Dženan Đonlagić. Zastupnici navode da još treba riješiti pitanje retroaktivne primjene ovog zakona, pri čemu se mora paziti da ono bude ustavno prihvatjivo. "To je jedina tačka oko koje ćemo do izrade prijedloga zakona morati naći rješenje koje će osigurati da zakon ne padne na Ustavnom sudu", kaže Ismet Osmanović, šef Kluba zastupnika SDA. 

Komentirajte prvi

New Report

Close