Cijene nafte oštro su pale u ponedjeljak nakon propasti sastanka u katarskoj prijestolnici Dohi koji je pokazao svu nemoć Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEC). Američka WTI nafta izgubila je u ponedjeljak pet posto vrijednosti, pa je barel pao na 38 dolara dok je cijena Brent nafte oslabila za četiri posto na 40 dolara.
Rastuće tenzije
Sastanak u Dohi na kojem je sudjelovalo 16 država koje su zaslužne za polovicu svjetske proizvodnje nafte u nedjelju nakon pet sati rasprave nije donio najočekivaniji rezultat, a to je odluka o zamrzavanju proizvodnje na siječanjskim razinama najmanje do listopada. Razlog neuspjehu sastanka pripisuje se rastućim političkim tenzijama između Saudijske Arabije i Irana koje se natječu za primat na Bliskom istoku.Naime, Saudijska je Arabija – lider u proizvodnji unutar 13-članog OPEC-a – zahtijevala da se sve članice, pa tako i Iran, pridruže sporazumu o zamrzavanju proizvodnje na što je Teheran poručio kako mu tako nešto ne pada na pamet.
3,67posto
pala je u ponedjeljak cijena Brent nafte na 41,5 dolara
Tamošnji ministar za naftu Bijan Zanganeh izjavio je kako se ostali proizvođači nafte moraju suočiti s realnošću i prihvatiti činjenicu da se Iran vratio na tržište. "Ako Iran zamrzne proizvodnju nafte, ne može profitirati od ukidanja sankcija", izjavio je Zanganeh, a prenosi Business Insider. Podsjetimo, proizvodnja nafte sudjeluje s 23 posto u iranskom gospodarstvu. U Dohu od članica OPEC-a jedino Iran nije poslao svoje predstavnike. To sugerira da je sastanak koji je trebao izroditi prvi globalni naftni sporazum u posljednjih 15 godina propao i prije nego što je započeo. Na iransku stranu stala je Rusija čiji su predstavnici izjavili kako je saudijski zahtjev bio "nerazuman".
Propast skupa oživjela je strahovanja kako će velike arapske naftne kompanije, koje su uglavnom pod kontrolom svojih vlada, sada pojačati borbu za tržišne udjele kroz još snažnije spuštanje cijene. A to bi bila izravna pljuska OPEC-u. "Kredibilitet OPEC-a u koordinaciji proizvodnje sada je vrlo nizak", kaže za Reuters analitičar Peter Lee iz BMI Researcha, podružnice rejtinške agencije Fitch. Investicijska banka Morgan Stanley u svojoj bilješci u ponedjeljak ističe kako nepostizanje sporazuma ukazuje na "loše stanje odnosa unutar OPEC-a", dodavši kako sada raste rizik od veće proizvodnje članica tog kartela, posebno nakon što je Saudijska Arabija najavila kako ne isključuje mogućnost povećanja proizvodnje.
Propast je dobra vijest
Banka Barclays predviđa da će se cijena Brent nafte u drugom tromjesečju kretati oko 36 dolara za barel. Međutim, analitičari naglašavaju kako neuspjeh u katarskoj prijestolnici može imati utjecaja i na širu, globalnu ekonomiju. "U kratkom roku niže cijene nafte utječu na povjerenje investitora i mogu izazvati kolebljivost na financijskim tržištima", ističe Frederic Neumann, analitičar banke HSBC. Trend pada cijena traje već gotovo dvije godine. Naime, cijene nafte strmoglavile su se od sredine 2014. godine s više od 100 dolara na manje od 40 dolara po barelu jer je proizvodnja znatno veća od potražnje. Tračak nade u oporavak cijena trajao je do prošloga tjedna nakon što je cijena s manje od 30 dolara sredinom siječnja skočila na više od 40 dolara.
Međutim, dio analitičara smatra kako nepostizanje sporazuma u Dohi i nije loša vijest. Upravo suprotno. Analitičari podsjećaju kako Međunarodna agencija za energiju (IEA) predviđa da tržište u drugom dijelu godine očekuje značajno rebalansiranje. IEA ocjenjuje da će u drugom polugodištu proizvodnja oslabiti za 200.000 barela dnevno, ponajviše zbog smanjenja proizvodnje u državama izvan OPEC-a, poput SAD-a. Slično misle i analitičari Goldman Sachsa koji smatraju da će se nepostizanjem sporazuma nastaviti proces rebalansiranja tržišta.
Rusko mišljenje
SAD nije kumovao
Ruski ministar energetike Aleksandar Novak izjavio je u razgovoru za TV-postaju NTV kako nema saznanja da su SAD utjecale na ishod razgovora o zamrzavanju proizvodnje nafte u Dohi. Novak je dodao kako pozdravlja sudjelovanje velikih izvoznika u pregovorima. "Međutim, teško je osigurati dogovor jer svaka strana ima vlastiti stav", kaže Novak. Prema njegovu mišljenju, cijena od 40 dolara za barel nafte odražava realnu sliku tržišta.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu