Podizanjem cijene police dopunskoga zdravstvenog osiguranja bez reforme sustava osiguranja država sama sebi daje novi namet za 900 tisuća ljudi koji su oslobođeni plaćanja, što lani nije uspjela podmiriti ni s nižom cijenom.
Rješenje za stabilizaciju sustava zdravstva je uvođenje terapijskih standarda i referentnih cijena za sve zdravstvene usluge, po uzoru na reformu politike lijekova koja je provedena prije gotovo 10 godina, smatraju u Udruzi proizvođača lijekova Hrvatske udruge poslodavaca (UPL-HUP). Upozoravaju, međutim, da je država u međuvremenu uspjela napraviti nered i u toj dobroj reformi politike lijekova, uvodeći pravilo najniže cijene za generike, privilegirane cijene za neke proizvode i promovirajući određene proizvođače uglavnom inovativnih lijekova.
300mil.
kuna godišnje gube zbog loše politike lijekova
"Zbog svega toga domaća je industrija u mandatu protekle Vlade gubila oko 300 milijuna kuna prihoda godišnje, što je oko milijardu kuna koje su otišle stranoj industriji", ističu predstavnici domaće farmaceutske industrije, koja je proglašena strateškom industrijom. Proizvođači lijekova u Hrvatskoj ostvaruju oko 5,2 milijarde kuna prihoda, 62 posto realiziraju izvozom, a samo u 2014. imali su oko dvije milijarde kuna ulaganja te platili oko 86 milijuna kuna poreza. Podsjećaju na to da je za oslobađanje plaćanja dopunskog osiguranja HZZO-u država lani ostala dužna više od polovice iznosa od 815 milijuna kuna, uplativši tek nešto manje od 366 milijuna kuna.
Njihova analiza poslovanja bolnica pokazala je da bivša Vlada bolnicama nije dala više novca, kako tvrdi, već su iznosi ostali jednaki zbog istodobna smanjenja limita bolnica. "Nije se smanjio dug zdravstva od pet milijardi kuna, niti je provedena reforma sustava, nije dovršena ni informatizacija bolnica. Jedini konkretan korak bio je izlazak HZZO-a iz riznice, što je pokazalo da se država ne drži svojih obveza i ne uplaćuje zdravstvu ono što mu pripada po zakonu. Racionalizacija sustava koji može biti održiv s ove 22 milijarde kuna bila je moguća i bez izlaska iz riznice, a nije ni ovako provedena", tvrde u Udruzi proizvođača lijekova. Pojašnjavaju da doplate na lijekove nije nitko oslobođen, za to ne postoji potreba jer je osnovni standard utvrđen referentnim cijenama, što je model koji se može preslikati na ostale usluge.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Ah, nemojte mi kvariti raspoloženje…….ovo zdravstvo je ….ne smijem psovati?….ono je… , kako
da kažem…..sjebano, upropašteno, besciljno, beznadno……
Jedino rješenje je da nama koji smo uplaćivali cjeli život za zdravstvo Država vrati sve novce i da mi plaćamo zdravstvu realnu cijenu usluga.
A šta je sa onih 900.000 koji sada ne plaćaju ništa ?
Nek traže pomoć od svoje obitelji , od rođaka , od nas i od socijalne Države.
Nitko nemože koristiti više uslugu zdravstva nego što ima novaca.
Netreba zaboraviti da je u USA smrtnost od kontraidikacije na ljekove je na 1. mjestu , a u EU na 3. mjestu.
Uključite se u raspravu