Srbija postaje gospodarsko uporište Kine u Europi

Autor: Poslovni dnevnik , 15. travanj 2016. u 16:16
Značajna su kineska ulaganja u srpsku infrastrukturu/FOTOLIA

Srbija je uvjerila EK da Smederevo neće biti ‘paravan’ za plasman čelika proizvedenog u Kini u Europu.

Europska komisija dala je načelnu suglasnost za prodaju smederevske Željezare kineskoj kompaniji Hestil, doznaje Blic, dodajući da će službena potvrda te odluke doći u Beograd do petka. Time je uklonjena i posljednja prepreka za preuzimanje, te je za ponedeljak najavljeno svečano potpisivanje ugovora s Kinezima. Drugim riječima, Srbija je uspjela uvjeriti predstavnike Europske komisije da Smederevo neće biti "paravan" za plasman čelika proizvedenog u Kini u Europu, ali i dokazati da od veljače prošle godine nije iz proračuna subvencionirala velikog gubitaša Željezaru.

 

60posto

prihoda kompanije China Balkan Investment dolazi od nafte i plina

Spremni za ulaganje
"Europska komisija analizirala je sve stavke ugovora i načelno utvrdila da je ta transakcija u skladu s propisima Unije. Bruxellesu su predstavljeni i drugi dokumenti, uključujući i one koji se odnose na mogućnost srpske carine da vrlo precizno prati uvoz i izvoz čelika iz zemlje, kao i cjelokupna kineska ponuda. Visina najavljenih investicija ih je uvjerila da Smederevo neće biti "protočni bojler" za plasman čelika proizvedenog u Kini u EU", kaže dobro upućeni sugovornik Blica. Ulazak Hestila u Željezaru Smederevo bit će vrhunac dosadašnje nazočnosti kineskih kompanija u Srbiji, koja će se sljedećih godina znatno povećati. O tome svjedoči i izjava srpskog predsjednika Tomislava Nikolića, koji je u razgovoru s predsjednikom kompanije China Balkan Investment Zang Jiangjenom, rekao da je spremnost kineske strane da ulaže u Srbiju i pomogne ekonomski razvoj, potvrda iskrenog prijateljstva.

"Srbija želi biti uporište Kine u Europi i suradnja koju smo danas započeli bit će most bolje budućnosti dva naroda", istaknuo je Nikolić. On je naveo da su kineska ulaganja u infrastrukturu značajna, ali je još značajnije ulaganje u zajedničke proizvode, koji će se izvoziti na brojna tržišta, poput ruskog, s kojima Srbija ima ugovore o slobodnoj trgovini, prenosi Tanjug. Nikolić je istaknuo da su potencijali Srbije za investicije u proizvodnji hrane, energetici, poljoprivredi, IT tehnologijama i uslugama. Predsjednik China Balkan Investmenta rekao je da je u Kini prva pomisao na Europu – Srbija, te je izrazio spremnost kineske strane da ulaže u različite sektore, od financija, infrastrukture, energetike, do medija i kulture.

China Balkan Investment je korporacija koja je povezana s državnim institucijama Kine i s najvećim kineskim kompanijama. Obično prva dolazi na nova tržišta od značaja za Kinu i priprema teren za velike investicije. Pripada među deset najvećih privatnih korporacija u Kini, s godišnjim prihodom od oko 35 milijardi dolara. Izlistana je na najvažnijim burzama i nalaze se na listi Fortune Global 500 najvećih kompanija na svijetu. Oko 60 posto prihoda dolazi joj od nafte i plina. S obzirom na aktualna geopolitička zbivanja i na pad cijene energenata, odlučili su diverzificirati djelatnost i u stabilnim ekonomijama pojačati investicije u drugim djelatnostima. Tako su za samo dvije godine u Češkoj investirali oko tri milijarde dolara u različite projekte.

Dugoročan izvoz mesa
Međutim, i prije investicija China Balkan Investmenta, novac iz Kine stizat će u Srbiju. Tako je prije dva dana nekoliko kompanija iz Valjeva potpisalo s kineskom kompanijom Shenyang Xinhuai memorandum o realizaciji projekta proizvodnje i prerade junećeg mesa, kao i to da se dugoročno osigura prodaja i izvoz mesa  i mesnih prerađevina u Kinu. Pismo su potpisale kompanije Agrorazvoj-valjevske doline, Stokoprom, Agronid, S.C.E.C i Zemljoradnička zadruga Valjevo. Cilj je da se u sljedećem razdoblju na valjevskom području uzgoji od 12.000 do 18.000 grla stoke. 

Privlače ih termoelektrane

Za proširenje TE Kostolac milijardu eura
Među zemljama regije trenutno je najviše kineskih ulagača uspjela privući Srbija. U toj zemlji se planira izgradnja dionica Koridora 11, što će razinu kineskih investicija u tom sektoru podići na više od 640 milijuna eura. Termoelektrane su takođe privlačne Kinezima, najznačajnija investicija je termoelektrana i kopovi Kostolac, u čiju modernizaciju i proširenje bi trebalo uložiti gotovo milijardu eura.

Komentirajte prvi

New Report

Close