Institucionalni investitori koji upravljaju s ukupno bilijun dolara imovine zatražili su od 10 američkih i britanskih lanaca restorana prestanak korištenja mesa koje je tretirano antibioticima. Prema navodima Reutersa, u kampanju su se uključila čak 54 investicijska i mirovinska fonda, a među 10 restoratera su i McDonald's, zatim vlasnik Kentucky Fried Chickena (KFC), kompanija Yum Brands, Domino Pizza te Wendy's.
U zajedničkom priopćenju investitora stoji zapanjujući podatak kako se 80 posto antibiotika proizvedenih u SAD-u daje stoci. Dodaju kako neodgovorna uporaba antibiotika prijeti i ljudskom zdravlju i povratima na uloženi kapital. "Svijet se mijenja, regulacija korištenja antibiotika postat će oštrija, a potrošači sve više izbjegavaju hranu uzgojenu na farmama. Kao udjelničari u tim kompanijama i odgovorni investitori, želimo zaštititi zdravlje i vrijednost za dioničare", kaže Jeremy Coller, glavni investicijski direktor u Coller Capitalu.
Investitorska kampanja naslanja se na upozorenje Svjetske zdravstvene organizacije koja tvrdi kako u bliskoj budućnosti mnoge infekcije više neće biti izlječive antibioticima zbog njihove pretjerane uporabe i posljedične otpornosti bakterija. McDonald's je potvrdio da je primio pismo investitora te da će na njega odgovoriti. Iz Yuma nisu bili dostupni za komentar, kao i iz još četiri lanca. Glasnogovornica Domino Pizze, Nina Arnett, izjavila je kako dobavljači te kompanije koriste antibiotike samo u liječenju, a ne za prevenciju bolesti ili poticanja rasta životinja. JD Wetherspoon tvrdi kako je već zabranio dobavljačima uporabu tih lijekova.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu