Češki Alibaba potiho ušao u Hrvatsku

Autor: Bernard Ivezić , 06. travanj 2016. u 22:00
U Hrvatskoj pod brendom Mall.hr/Fotolia

Češki Mall već je zauzeo jednu poziciju u regiji: u Sloveniji je pod brendom Mimovrste najveća internetska trgovina u toj zemlji.

Dok je javnost bila uperena u Agrokorovu Abrakadabru, u Hrvatsku je u veljači na mala vrata na tržište ušao najveći češki internetski trgovac Mall.cz, i to pod brendom Mall.hr, moglo se doznati na konferenciji o internetskoj kupovini sMind, koja se u srijedu održala u Zagrebu.

Češki Mall, koji se na tamošnjem tržištu predstavljao isto kao i Abrakadabra u Hrvatskoj, odnosno kao lokalni Amazon ili Alibaba, već je zauzeo jednu poziciju u regiji. Prema procjeni portala Ceneje, u Sloveniji je pod brendom Mimovrste to najveća internetska trgovina u toj zemlji. U Hrvatskoj, kao i na ostalim tržištima jadranske regije, najveća internetska trgovina je eKupi, u sastavu M SAN grupacije. Ekupi je ujedno drugu godinu zaredom po izboru kupaca i struke proglašen web trgovcem godine.

Martin Kralj, voditelj marketinga i razvoja eKupi, kaže da je sretan što su na tržište ušla dva nova igrača. "Ekupi je u online trgovinu ušao prije šest godina i bio prvi, a s ulaskom svakog novog konkurenta, poput Monda, primijetili smo da je tržište naraslo, tako da ne očekujem da ćemo se međusobno boriti za 1-2 posto maloprodajnog tržišta, koliko se trenutačno odnosi na online, već da ćemo se zajednički boriti za 98 posto maloprodajnog tržišta koje još nije online", kaže Kralj.

 

Dujič

U vas su strane e- trgovine zastupljenije među 10 e-trgovina s najvećim tržišnim udjelom nego u Sloveniji.

Dodaje da se ulaska novih igrača na tržište trebaju bojati isključivo trgovci koji se nisu prilagodili internetu. Kralj navodi da eKupi samo u Hrvatskoj u ponudi ima 450 tisuća proizvoda koji se mogu isporučiti u bilo koji dio zemlje u roku od jednog do četiri dana. Usto, ističe, zapošljavaju samo u Hrvatskoj 50 stručnjaka za e-poslovanje. Time se osvrnuo na objavu Abrakadabre, koja se pohvalila da ima 25 zaposlenih i da u ponudi ima 100 tisuća proizvoda. Darko Dujič, direktor Ceneje, kaže da će biti zanimljivo vidjeti kako će se u idućih godinu dana razvijati tržište online trgovine u Hrvatskoj, nakon ulaska dvaju velikih konkurenta s regionalnim aspiracijama.

"U Hrvatskoj su trenutačno strane internetske trgovine zastupljenije među deset e-trgovina s najvećim tržišnim udjelom nego što je to slučaj u Sloveniji, gdje su strane e-trgovine učestalije između 10. i 20. mjesta, što pokazuje da u Hrvatskoj ima mnogo pristora za rast lokalne ponude", kaže Dujič. Navodi da su u Hrvatskoj najjača strana trgovačka imena eBay, Amazon i Extreme Digital, dok su u Sloveniji to eBay i Amazon. No, upozorava da se ta situacija može iznenađujuće promijeniti, kao što se u posljednjih godinu dana dogodilo u Sloveniji. "U Sloveniji je lani AliExpress značajno porastao, uskočio među deset najvećih web trgovaca i pritom prestigao čak i Amazon", kaže Dujič. Navodi kako se domaći trgovci s tim mogu nositi lokalizacijom i opmitizacijom distribucije, što veliki strani igrači neće raditi. "Emmezeta.hr i Sancta Domenica dobar su primjer takvih poslovnih poteza u Hrvatskoj, jer su uspjeli stvoriti dobru prepoznatljivost na tržištu i steći lojalne kupce", zaključuje Dujič. 

PayPalom plaća 33 posto online kupaca

Hrvati domaćim e-trgovcima radije plaćaju gotovinom
Prema istraživanju tvrtke Ceneje, hrvatski kupci češće koriste plaćanje izravno preko interneta nego što je to slučaj s kupcima u Sloveniji. Direktor tvrtke Ceneje Darko Dujič navodi kako u Hrvatskoj 33 posto online kupaca plaća PayPalom, a 16 posto kreditnom karticom. U Sloveniji se za PayPal odlučuje tek 15 posto kupaca. Međutim, navodi Dujič, u Hrvatskoj je s 28 posto plaćanje pouzećem nešto manje zastupljeno nego u Sloveniji (46 posto) i to zato što Hrvati manje kupuju od domaćih trgovaca. Naime, Hrvati i Slovenci kad kupuju u lokalnim web trgovinama preferiraju plaćati gotovinom. "Naši podaci pokazuju da kupci imaju različitu taktiku prema domaćim i stranim web trgovinama, jer na stranim internetskim trgovinama u pravilu češće plaćaju PayPalom i karticama, a na domaćim trgovinama preferiraju plaćaju pouzećem", kaže Dujič.

Komentari (7)
Pogledajte sve



@slazic

Koliko bi taj isti proizvod (ovaj od $20 = 136,82 Kn na danasnji dan) kostao da si ga kupio u Hrvatskoj?

Prvo bi bio problem pronaci takav proizvod, najslicniji tome sam vidio po cijeni od 350kn + 20ak kn postarine.

@slazic

Koliko bi taj isti proizvod (ovaj od $20 = 136,82 Kn na danasnji dan) kostao da si ga kupio u Hrvatskoj?


Da li se u Hrvatskoj placa PDV i carina na proizvode koji se kupuju preko Alibabe i Ebay-a?

Sluzbeno, placa se na proizvode cija cijena prelazi 22€ (cca 160kn).

Prije 3 tjedna narucio paket iz Japana (vrijednost 20$), pratim preko trackinga, za 4 dana dosao iz Japana u Hr. Zadrzan na carini, razlog fali racun. Nakon 2 dana dolazi postom obavijest od carine da posaljem presliku racuna. Posaljem isti dan, paket nakon toga stoji 10 dana na carini, dolazi postar i ostavi papiric da se paket podigne u posti, otkupnina 50,40kn. Dolazim u postu, platim tih 50,40kn (troskovi slanja obavijesti i troskovi slanja na procjenu vrijednosti), a racun (A4 format) naljepljen na koverti (sa svim podacima).

Nakon toga u slijedecih tjedan dana dolaze mi 3 paketa (1x Japan i 2x Kina), postar mi ih ostavio u sanducicu (bez potpisa preuzimanja, obavijesti i sl).

P.S. Koliko imam iskustva, mislim da bi bilo logicnije da je naslov Ceski AliExpress usao u Hr


Dok cjenovno ne budu mogli odgovoriti Alibabi, eBayu, Gearbestu i ostalim inozemnim trgovinama koje prihvaćaju PayPal koji garantira sigurnost transakcije neće ostvariti nikakav značajniji uspjeh. Usporedimo li dva identična proizvoda s eBaya i eKupi razlika u cijeni je ogromna, a ako je skladište u Europi tada cijenu na našoj internet trgovini možemo nazvati pljačkom.
Slično je i s kupovinom u običnoj online trgovini (koja nije online platforma) i koja zastupa određeni brand. U Hrvatskoj dealer isti proizvod prodaje za 1.500 kn skuplje. Tko voli na različite eKupi, Abrakadabre i ostale domaće internet trgovine nek' izvoli. Ali ako će vas privući ratama, nemojte se navući. Brzo se nakupe.

Je li te usporedbe ukljucuju PDV?

Da li se u Hrvatskoj placa PDV i carina na proizvode koji se kupuju preko Alibabe i Ebay-a?

New Report

Close