Njemačka do sada nije iskoristila niske troškove zaduživanja za povećanje ulaganja koja su ključna za dugoročni gospodarski rast, upozorava Organizacija za gospodarsku suradnju i razvoj (OECD).
U izvješću posvećenom najvećem europskom gospodarstvu, iz OECD-a ističu da bi slabosti u njemačkim trgovinskim partnerima mogle pritisnuti povjerenje potrošača, ključno za podupiranje osobne potrošnje na koju se gospodarstvo sve više oslanja. "Oštrije usporavanje aktivnosti na tržištima u nastajanju i obnovljena slabost aktivnosti u eurozoni mogli bi snažnije oslabiti izvoz nego što je projicirano, prigušiti ulaganja i preliti se na povjerenje potrošača", objavio je OECD u utorak.
1,7posto
ekonomskog rasta trebala bi ostvariti Njemačka tijekom 2016.
Njemačka je vlada u siječnju snizila prognoze rasta za 2016. na 1,7 posto, koliko je rast iznosio u prošloj godini, navodeći među razlozima utjecaj usporavanja na tržištima u nastajanju. "Vlada i kompanije slabo su iskoristili niske kamatne stope za poticanje ulaganja, unatoč zdravim državnim financijama i snažnoj profitabilnosti", ističe se u OECD-ovu izvješću. Izdvajaju također nisku razinu ulaganja u "kapital baziran na znanju", potrošnju na neopipljivu imovinu poput intelektualnog vlasništva, softvera i upravljačkih vještina, po čemu Njemačka zaostaje za vodećim gospodarstvima.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu