Uz Željezaru Smederevo Kinezi kupuju i RTB Bor

Autor: Poslovni dnevnik , 24. ožujak 2016. u 22:00
Konzultanti traže promjenu tehnoloških procesa u Boru/FOTOLIA

Za loše stanje u kojem se nalazi RTB Bor nije kriva samo niska cijena bakra, već i loše upravljanje.

Unatoč tome što rezultati McKinseyeve analize RTB-a Bor nisu javno poznati, list Politika donosi neke pojedinosti. Prije svega, izvjesne su kadrovske promjene na čelu kompanije. To je potvrdio i srpski ministar gospodarstva Željko Sertić koji je izjavio za Tanjug da su stručnjaci američke konzultantske kuće "potvrdili naš strah da je potrebna promjena u upravljanju poduzećem i tehnološkim procesima".

Za Politiku je sličnu izjavu dao i Ljubiša Miljković, predsjednik Sindikata rudara Srbije, koji je imao uvid u McKinseyevu studiju stanja. Prema njegovim riječima, ta analiza ukazala je na nekoliko glavnih problema, kao što su nedostatak svježeg kapitala, loše rukovođenje i višak administracije. "Kada je riječ o financijama, stručnjaci iz McKinseya istaknuli su da je nužno 'upumpati' 45 do 50 milijuna dolara svježeg kapitala u RTB Bor da bi u ovakvim okolnostima i pod nepromijenjenim tržišnim uvjetima mogao funkcionirati", kaže Miljković. Za loše stanje u kojem se kompanija nalazi nije kriva samo niska cijena bakra, već i loše upravljanje, tzv. subjektivni faktor, dodaje Politikin sugovornik.

 

50milijuna

eura treba uložiti u RTB Bor, prema analizi McKinseya

MMF: Prodaja ili stečaj
Na čelu kompanije iz Bora nalazi se Blagoje Spaskovski(68), koji je na tu poziciju angažiran kao umirovljenik, a prema tvrdnjama sindikalista on nije jedini umirovljenik na upravljačkoj funkciji u toj kompaniji. Sindikalist Miljković dodaje da su stručnjaci iz McKinseya ukazali na to da nova topionica nije iskorištena u dovoljnoj mjeri i da stvara gubitke, unatoč investicijama većim 300 milijuna eura. On objašnjava i da je studija pokazala kako RTB Bor ne poštuje standarde sigurnosti i zaštite na radu i da su zbog toga česte teške ozljede radnika. Prema neslužbenim saznanjima Politike, u kompaniji ima i viška zaposlenih, pa se tako procjenjuje da je u administraciji od 1500 do 2000 suvišnih, dok je u Boru trenutno zaposleno oko 5000 radnika.

Prema najavama generalnog direktora RTB-a Bor Blagoja Spaskovskog, do kraja ovog mjeseca iz kompanije bi trebalo otići od 800 do 900 radnika, dok se budućnost borskog metalurškog diva mora riješiti do 31. svibnja, kada istječe državna zaštita od vjerovnika. Srpski premijer Aleksandar Vučić je RTB Bor označio kao problem broj jedan gospodarstva u toj državi i svakako bi želio javnosti ponuditi rješenje dok traje predizborna kampanja.

A rješenja su samo dva, jer prema dogovoru s MMF-om za kompanije u državnom vlasništvu predviđena su takozvana čista rješenja: prodaja ili stečaj. Vučić je gostujući na TV Happy objasnio kako je Srbiji, kada je riječ o Boru, nužna i potpora Svjetske banke. Postavlja se pitanje hoće li će međunarodne financijske institucije odobriti ponovno "upumpavanje" svježeg kapitala u RTB Bor, čiji su dugovi veći od milijardu eura. Politikini izvori kažu da za tu metaluršku kompaniju ima zainteresiranih i da potencijalni investitor dolazi iz Kine. Međutim, pitanje je kako će Europska unija, kao i u slučaju Željezare Smederevo, gledati na investitora koji dolazi iz Kine koja u velikoj mjeri subvencionira svoje proizvođače.

 

5tisuća

radnika trenutno je zaposleno u kompaniji iz Bora

Dva tjedna za odluku
Prema riječima ministra gospodarstva Željka Sertića McKinsey je nakon predstavljanja studije o RTB-u Bor, ocijenio da ta kompanija ima velike mogućnosti. I premijer Vučić izjavio je da se na temelju McKinseyeve studije može reći da Bor ima budućnost. "Svi trebaju znati da će RTB Bor opstati, to je velika i važna kompanija za našu zemlju, od njega živi gotovo cijeli istok Srbije i o tome ćemo voditi računa, i za to imamo mogućnost u skladu s onim što sam vidio i što sam mogao čuti od naših prijatelja iz McKinseya", rekao je Vučić. Za sljedeća dva tjedna trebao bi biti definiran detaljan plan prema kojem bi Bor trebao poslovati po tržišnim principima, rekao je Sertić za Tanjug. Kako kaže ministar, McKinsey je potvrdio da se moraju promijeniti tehnološki procesi, kao i svi vezani procesi, od nabave do prodaje. 

Blagi rast cijene bakra

Za godinu i pol Bor bi mogao poslovati po tržišnim načelima
Unatoč tome što je cijena bakra na svjetskom tržištu niska, s burze u Londonu stižu pozitivne vijesti jer cijena bakra posljednjih tjedan raste i sada iznosi oko 5079 dolara po toni. Da je to dobar pomak potvrdio je i ministar Sertić. On je rekao da je povoljno to što se može očekivati blagi porast cijene bakra na svjetskom tržištu. Tako bi, dodao je Sertić, za godinu do godinu i pol RTB Bor moga poslovati po tržišnim načelima.

Komentirajte prvi

New Report

Close