Vučić prije izbora prodaje Željezaru kineskom HBIS-u

Autor: Poslovni dnevnik , 14. ožujak 2016. u 22:00
Ne zna se što će biti s radnicima Željezare Smederevo/FOTOLIA

Na natječaj se uz HBIS, navodno javiti i američki Esmark koji je u utrci za upravljanje Željezarom izgubio od HPK.

Prema predviđanjima Nezavisnog sindikata metalaca u Željezari Smederevo, država će s kineskom HBIS Groupom kupoprodajni ugovor za prodaju srpske čeličane potpisati uoči izbora, tačnije oko 20. travnja (izbori se održavaju 24. travnja). Potom će se osnovati nove kineske kompaniji u Srbiji, a proces preuzimanja zaposlenih iz Željezare počeo bi od 1. srpnja, navodi Politika. 

 

50tisuća

radnika u kineskoj željezari Wuhan Iron and Steel morat će ostati bez posla

Sve ovisi o EK
To je scenarij koji su sindikatima smederevske tvornice predočili predstavnici države u Nadzornom odboru kompanije. Pristigle prijave potencijalnih kupaca bit će otvorene 1. travnja. Kako Politika neslužbeno doznaje, na natječaj se neće javiti samo HBIS, već, navodno, i američki Esmark koji je u finišu utrke za upravljanje Željezarom izgubio od HPK.  "Bojimo se diskontinuiteta poslovanja koji može dovesti do toga da zaposleni izgube minuli rad i druge beneficije iz kolektivnog ugovora, a možda najviše toga da će Kinezi uzeti samo pogone završne proizvodnje, toplu i hladnu valjaonicu i Bijele limove u Šapcu. Borit ćemo se protiv toga da se kod nas samo prerađuju proizvodi koji će se dopremati iz Kine, jer to znači da ovdje neće biti posla za sve radnike", rekao je za Politiku Mileta Gujaničić, čelnik Nezavisnog sindikata metalaca u srpskoj čeličani, dodajući da Kinezi ne mogu imati računicu da iz Kine dopremaju sirovine da bi proizvodili čelik u Smederevu za prezasićeno svjetsko tržište, zbog čega se i u Kini otpuštaju radnici u željezarama.

Međutim, Peter Kamaraš, prvi čovek HPK-a, koji upravlja čeličanom u Smederevu, kaže da na brojnim sastancima s potencijalnim kupcem iz Kine, nije bilo riječi o usmjerenju samo na finalnu proizvodnju, te da je uvjeren da će željezara raditi punim kapacitetom. Ali sve to može vrlo lako pasti u vodu, zbog dozvole od strane Europske unije, o čemu je govorio i premijer Vučić. Srbija sama u procesu pridruživanja EU nema dovoljno snage i utjecaja na EK, koja mora dati suglasnost za prodaju Željezare, kako ne bi kršila Sporazuma o pridruživanju ili kasnije bila obuhvaćena carinskim barijerama, te bi s Kinezima imala znatno bolju pregovaračku poziciju, tvrdi Nezavisni sindikat metalaca. Šta će se dogoditi ako EU ne da "zeleno svjetlo", nitko u Srbiji ne zna točno, iako je Vučić rekao nedavno u Smederevu da "ćemo biti u ozbiljnom problemu, ako izostane ta podrška".

Otkazi u kineskim pogonima
"Kinezi žele privatizirati Željezaru i želim vjerovati da EU računa na Srbiju i da će nam u ovom slučaju pomoći. Nama treba samo njihovo dopuštenje i ništa više, ne treba nam njihov novac, samo da kineski proizvođač može raditi u Srbiji i da može prodavati čelik na europskom tržištu", rekao je tada Vučić. S druge strane ne cvatu ruže sličnim čeličanama u samoj Kini. Je­dan od naj­ve­ćih ki­ne­skih pro­iz­vo­đa­ča če­li­ka Wuhan Iron and Steel, pre­ma na­ja­vi di­rek­to­ra kom­pa­ni­je, pla­ni­ra uki­danje do 50.000 rad­nih mje­sta, jer ze­mlja na­sto­ji sma­njiti pre­ka­pa­ci­ra­nost pro­iz­vod­nje zbog uspo­ra­va­nja dru­gog naj­ve­ćeg gospodarstva na svije­tu.  "Sek­tor za če­lik u na­šoj kom­pa­ni­ji tre­nut­no ima 80.000 za­po­sle­nih, ali ih mo­že za­dr­žati sa­mo 30.000", iz­ja­vio je jedan od di­rek­tora Wuhana. Prema njegovim riječima, vje­ro­jat­no će 40.000 do 50.000 lju­di mo­ra­ti "po­tra­žiti dru­ge pu­te­ve ubu­du­će". 

Novi pokušaj

Početna cijena gotovo 46 milijuna eura
"Željezara je prvi put prodana U.S. Steelu iz stečaja za 23 milijuna dolara, a sada početna cijena iznosi gotovo 46 milijuna eura. Tada je tržište bilo u mnogo boljoj situaciji, ali ne treba zaboraviti činjenicu da je U.S. Steel Željezaru kupio kada je ona bila na izdisaju, a sada je prodajemo kada se u njoj odvija proizvodnja", kaže Peter Kamaraš.

Komentirajte prvi

New Report

Close