Bitku za internet Europa je izgubila prije dvadesetak godina i primat su preuzele velike američke tvrtke poput Googlea, Amazona ili Facebooka. I to ne slučajno, ili iz garaže kako svi to vole misliti, već uz snažnu podršku i razumijevanje države. Ali, čini se da Europska unija ima novu priliku, a ona se zove internet stvari (IoT).
Dojam je to koji ostaje nakon dva dana berlinske konferencije "Bosch Connected World" održane prošli tjedan. Iako možda nevidljivo na prvu i skriveno iza mnoštva prezentacije koje prije svega pokazuju snagu i potencijal njemačke industrije i Boscha – poput autonomnh radnih jedinica (tzv. robota) koje su prisutnima čak kuhale kavu, ili pogleda na nova skladišta opremljena senzorima i najmodernijom tehnologijom – poruka odaslana iz Kongresnog centra Berlin trebala bi biti značajna ne samo za Njemačku već sve članice Europske unije, uključujući i Hrvatsku. Poziv je to njemačke industrije, ili ako hoćemo jedne od najsnažnijih industrija starog kontinenta, da se svi pridruže procesu nazvanom Industrija 4.0, a u tu svrhu Bosch je lansirao i svoj cloud koji za godinu dana namjerava otvoriti svima na korištenje.
Potencijali su nesumjerljivi i trebali bi svima poslužiti kao nit vodilja u razvoju. Kako Uniji tako i svakoj članici pojedinačno. U Njemačkoj ovu incijativu podržavaju sve velike kompanije od SAP-a do Boscha, ali i njemačka vlada, konkretnije ministarstvo gospodarstva. Na razini Unije ova incijativa već povezuje prije nepovezivo, pa tako zajedničke projekte počinju raditi Phillips i Bosch te niz drugih manjih kompanija. Incijativa Industrija 4.0 od ove godine okreće se i prema malim i srednjim kompanijama, a predvodnik Njemačka čini se ne samo zainteresirana već i iznimno otvorena prema suradnji sa svima koji to žele i imaju nešto za ponuditi – kao na korporativnoj tako i na državnoj razini. Gdje je u svemu tome Hrvatska?
Pokušavajući iskoristiti potencijale koje nam nudi članstvo u Uniji čini se da smo pilu ponovo okrenuli naopako. Ne videći dalje od iznosa koji nam se nude kroz razne EU fondove te uspoređujući iste s uplaćenim iznosima ponovio smo izgubili ono najvažnije, a to je vizija. Umjesto jasne, pametne i osmišljene strategije razvoja koja bi nam služi kao priključak na vlak zvan Industrija 4.0 mi smo se ponovo izgubili u dnevnopolitičkim prepucavanjima. Stoga nakon svega što je autor ovih redaka vidio boraveći dva dana na berlinskom kongresu ostaje samo mogućnost apela prema onima koji odlučuju da se na tren odmaknemo od svakodnevnog i probamo promisliti kamo idemo. Moramo hitno osmisliti jasnu razvojnu strategiju, istu prilagoditi ciljevima Unije te zajahati na val koji bi u idućih 20-ak godina mogao promijeniti svijet kakav poznajemo.
Način na koji su Amerikanci mijenjali svijet procvatom interneta, a preko toga i svoje gospodarstvo, sada će imati priliku učiniti Europa preko IoT-a, a one članice koje budu pametne i ambiciozne čini se da će imati podršku od najvećih i najmoćnijih. One koje to ne budu mogle bi ostati jako daleko od razvijenog svijeta. Za Hrvatsku ovo je jedinstvena prilika da nadoknadi sve što smo propustili, što zbog rata, što zbog nesposobnih i korumpiranih vlada, što zbog svega drugoga na što se već vadimo u zastoju koji traje 20-ak godina. Sve što nam treba je malo vizije, malo više truda i ozbiljnosti te malo manje dnevnopolitičkih prepucavanja koja nas nikuda neće odvesti.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu