Park prirode Kopački rit poznat je kao najveće poplavno područje u srednjem dijelu Europe. Dunavske i dravske vode ispunjavaju dijelove kopna, bare, jezera i depresije te poplave u prosjeku traju oko 99 dana od čega je oko 30 dana rit potpuno prekriven vodom. Zbog specifičnog vodnog režima i dinamike plavljenja, izgled Kopačkog rita se neprestano mijenja, a svakom novom poplavom iznova dolazi do metamorfoze ovog ekosustava.
Kopački rit služi i kao bogato stanište raznim pticama močvaricama i drugim rijetkim i ugroženim vrstama, a ono što ga čini jedinstvenim je činjenica da je najveća unutarnja delta Dunava. Unutar niti jednog zaštićenog područja uz Dunav ne postoji tako prostrano poplavno područje s tako specifičnim načinom plavljenja poput Kopačkog rita koji s punim pravom nosi naziv “baranjski biser prirode”. “Kopački rit jedinstven je prirodni fenomen koji podjednako privlači i dobre poznavatelje prirode, ornitologe, promatrače ptica iz cijelog svijeta kao i druge, ‘obične’ ljubitelje prirode. Pojedini posjetitelji dolaze s određenim razlogom, vidjeti neku vrstu ptice, ponijeti sa sobom vrijedan foto-suvenir za vlastitu kolekciju ili zbog određenih snimanja za časopise ili dokumentarne emisije. Ipak, najveći broj gostiju dolazi se upoznati s parkom, njegovim brojnim biljnim i životinjskim vrstama i močvarnim pejzažima koji svakodnevno mijenjaju svoje lice u ovisnosti od količine vode koja se trenutno nalazi u području”, objasnila nam je Ružica Marušić, voditeljica Službe za prezentacijske aktivnosti u Kopačkom ritu. Također, napominje kako neke posjetitelje posebno fascinira povijesno kulturna baština Kompleksa Dvoraca Tikveš. Od prošle godine posjetiteljima na Prijemnom centru Mali Sakadaš stoje na raspolaganju novi sadržaji poput prezentacijske dvorane, interaktivne nove multimedijalne izložbe, dječjeg igrališta, paviljona tee više od dva kilometra atraktivne drvene šetnice preko jezera Mali Sakadaš. “Za izlete u Posebni zoološki rezervat na raspolaganju su dva turistička broda Vidra i Liska, kao i veći broj čamaca za individualne posjete.
Odnedavno imamo u ponudi i turistički vlakić za kopnene obilaske”, pohvalila se Marušić. Složen ekosustav Kopačkog rita sastoji se od velikog broja vrijednih, rijetkih i ugroženih biljaka i životinja, a dosad je zabilježeno preko 2300 bioloških vrsta. Kopački rit je drugo po veličini prirodno mrjestilište riba s 46 zabilježenih vrsta, a dom je i mnogim rijetkim životinjama poput europskih dabrova, kuna bjelica i zlatica. Posebno vrijedi istaknuti jednu svojtu školjkaša koja je endemska podvrsta Kopačkog rita, a zove se kopačevska lisanka. Kao i drugim zaštićenim područjima u Hrvatskoj, osnovna zadaća Javne ustanove Park prirode Kopački rit je zaštita prirodnih vrijednosti područja, konkretno u slučaju Kopačkog rita to znači održati područje najbolje očuvanim poplavnim područjem u Srednjoj Europi te zaštita iznimne biološke raznolikosti. “Tek potom slijedi osiguravanje održivog korištenja prirodnih vrijednosti Parka prirode i okolnog područja putem razvoja ekološki prihvatljivih djelatnosti poput turizma, poljoprivrede, šumarstva, vodnog gospodarstva uz uvažavanje potreba lokalnog stanovništva. Prva zadaća parka je zaštita i očuvanje, slijede edukacija i rekreacija, a onda i jačanje lokalne zajednice kroz intenziviranje suradnje s ciljem regionalnog gospodarskog rasta i indirektno otvaranje novih radnih mjesta”, pojasnila je Marušić ciljeve kojima se vode u vođenju Parka prirode Kopački rit. Kako kaže, najveći adut parka su upravo njegove prirodne vrijednosti i činjenica da su ovakva područja u Europi skoro nestala. “Fascinantna je sama činjenica da imamo ovakvo područje divljine i netaknute prirode u neposrednoj blizini grada Osijeka.
Močvarna područja imaju važnu ulogu jer su dom mnogim zaštićenim i ugroženim vrstama. Biološka raznolikost parka, može se još usporediti jedino s kišnim šumama, pa se zbog toga rit često naziva i Europska Amazona. Upravo su ptice prva asocijacija mnogima na Kopački rit, a osobito orao štekavac koji je i zaštitni znak parka”, tvrdi Marušić. Najnovija ulaganja u infrastrukturu i sadržaje na Prijemnom centru parka omogućuju posjetiteljima da upoznaju sve posebnosti područja, a tijekom izleta u rezervat mogu se upoznati s najvrednijim dijelom parka uz vođenje iskusnih vodiča Kopačkog rita. Godišnje Kopački rit posjeti oko 30.000 posjetitelja, a Marušić napominje kako vjeruju da će im otvaranje Koridora V c donijeti nove goste kojima će Kopački rit biti mjesto za izlet i odmor na njihovom putu. Nakon nekoliko godina stagnacije, uzrokovane gospodarskom krizom, prošle godine su zabilježili porast broja posjetitelja od 11 posto i porast ukupnih prihoda od 3,9 posto. Uz to, već niz godina bilježe i porast stranih gostiju koji sada čine 21% svih posjetitelja parka. Mjeseci kada park ima najveći broj obilazaka su svibanj i lipanj, a slijede rujan i listopad. “Ove zime, zahvaljujući novom Prijemnom centru i turističkom vlakiću koji ima grijanje, park je stalno otvoren. To je već pokazalo prve rezultate jer je upravo u vrijeme adventa i zimskih blagdana u Baranji boravio velik broj turista koji su posjetili i park”, pohvalila se Marušić. Budući da je Kopački rit jedno od najbolje očuvanih poplavnih područja u Europi, najatraktivniji programi za posjetitelje su oni koji se odvijaju na vodi, zato i postoje različite vodene ture prilagođene mogućnostima i željama posjetitelja.
“Vožnja turističkim brodom je nešto jedinstveno jer se u nijednom poplavnom području na Dunavu to ne može ostvariti budući Kopački rit čini najveću unutarnju deltu. Za manje skupine se nude i vožnje čamcima kojima se može proći nešto dalje nego s brodom, ovisno o vodostaju. Vožnje čamcima su idealne za one koji žele doživjeti ovu europsku Amazonu na jedan sasvim drugi način i približiti se najskrovitijim mjestima ove prekrasne prirode”, tvrdi Marušić. Kako kaže, za one avanturističkog duha u ponudi su kraće ili duže vodene ture kanuima gdje se priroda doživljava na poseban način. Postoje i specijalizirani programi poput promatranja ptica, foto-safari programa ili slušanja rike jelena u kojima se kombinira plovidba čamcem, pješačenje ili obilazak terenskim vozilom. U ponudi parka je i turistički vlak, a u sjevernom dijelu parka se krije Kompleks Dvorca Tikveš, smješten u hrastovoj šumi pa se, kako kaže Marušić, tijekom šetnje nerijetko mogu vidjeti jeleni ili divlje svinje. Na raspolaganju posjetiteljima stoje i popratni sadržaji poput jedinstvene drvene šetnice i prirode staze za pješačenje, razgledavanja graditeljske baštine ili razne prezentacije i interaktivni prikazi flore i faune Kopačkog rita. “Naši posjetitelji su očarani netaknutom prirodom koja govori sama za sebe i gdje oni mogu ponovo uspostaviti kontakt s iskonskim, onim što nam je svima prirodno dano.
Kopački rit nije zoološki vrt, pa je pogled na orla, čaplju ili jelena u njihovoj prirodnom okruženju, neometanom od ljudi, uvijek poseban doživljaj. Uz to, posjet parku je uvijek poučan i naša misija je ispunjena onda kada posjetitelji uvide jedinstvenost fenomena ovog poplavnog područja i važnosti njegova očuvanja”, istaknula je Marušić. Kopački rit nezaobilazno je mjesto za sve koji posjete Slavoniju i Baranju, pa tako i učeničkim ekskurzijama, a za njih imaju osmišljene i posebne edukativne programe, gdje i sami učenici mogu aktivno sudjelovati u istraživanju i otkrivanju parka. Kako kaže Marušić, više od polovice posjetitelja dolazi organizirano preko turističkih agencija, a park surađuje i s velikim brojem agencija i nastoji ih redovito informirati o ponudi u parku. Napominje kako su svjesni činjenice da je Kopački rit ne samo prirodna atrakcija, nego ujedno i okosnica turizma u regiji što za njih predstavlja i svojevrsnu odgovornost. Posjet mladih Francuza koji su nakon oduševljenja obalom imali priliku obići i Slavoniju i Baranju velika je promocija i Kopačkom ritu i cijeloj regiji. Kako poručuje Marušić, pozitivna osobna iskustva i doživljaj parka uvijek su najbolja preporuka, a pogotovo kada imaju tako veliku vidljivost kao što je slučaj i s mladićima iz Francuske.
“Za nas je to osobito značajno jer se radi o mladim ljudima, koji su pokazali kako ova regija može biti interesantna i za tu populaciju”, ističe Marušić. Otkrila nam je kako će ove sezone svi novi sadržaji u parku biti „u punom pogonu“ te kako su sigurni da će to dodatno doprinijeti zadovoljstvu posjetitelja. “Bez obzira na velika postignuća i napredak u proteklom razdoblju, park nastavlja s daljnjim projektima izgradnje pristaništa na jezeru Veliki Sakadaš, u postupku nabave je i novi turistički brod na elektro-pogon, a radi se i projektna dokumentacija za obnovu dvoraca u Tikvešu, što će nam omogućiti apliciranje na fondove EU. Dvorci su zamišljeni kao muzejsko-galerijski prostor koji će prikazivati bogatu povijest našeg kraja”, otkriva Marušić.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu