Impol ulazi u TLM i vraća na posao 200 radnika

Autor: Poslovni.hr/Hina , 10. ožujak 2016. u 09:35
Foto: Hrvoje Jelavić / Pixsell

Na ročištu je također dogovoreno kako će se tijekom stečajnog postupka imovina TLM Aluminijuma prodavati kao jedna cjelina te kako će se izbjeći parcijalna prodaja.

Na stečajnom ročištu i skupštini vjerovnika, što su u srijedu održani u ispostavi zadarskog Trgovačkog suda u Šibeniku, u stečajnom postupku nad tvrtkom TLM Aluminijum d.d. vjerovnici su potvrdili ugovor o najmu tvorničkih pogona za proizvodnju valjanih proizvoda, koji je nedavno sklopljen sa slovenskom tvrtkom Impol.

 Tom odlukom slovenskoj je tvrtki omogućeno da i službeno uđe u najam pogona nekadašnje TLM-ove valjaonice te ih stavi u ponovnu funkciju.
 Nakon ročišta, koje je trajalo više od sedam sati, član Uprave Impola Jurica Tončić u izjavi novinarima je najavio da proizvodnja u TLM-u kreće već sutra, kada će se obaviti  službena primopredaja pogona, u prisustvu stečajnog upravitelja.

 Sutra će biti potpisani i prvi ugovori o radu, za početak s oko 200 radnika, kazao je. 
 Tončić je zahvalio stečajnim vjerovnicima što su slovensku tvrtku prepoznali kao ozbiljnog partnera.
 Na ročištu je također dogovoreno kako će se tijekom stečajnog postupka imovina TLM Aluminijuma prodavati kao jedna cjelina te kako će se izbjeći parcijalna prodaja.

Tako je, kako je objašnjeno, odlučeno kako se ne bi desilo da se atraktivne nekretnine prodaju, a one manje atraktivne ne izazovu interes kupaca.

 Danas nije odlučeno po kojoj će se cijeni prodavati nekretnine TLM Aluminijuma jer stara procjena sudskog vještaka o vrijednosti nekretnina nije odgovarala procjeni iz stečajnog postupka, a budući da je na to prigovorilo Državno odvjetništvo, sudac je cijenu izostavio iz odluke. Cijena će se dodati naknadno, nakon još jedne procjene vrijednosti nekretnina.

Ovo bi, prema najavama sindikalnih predstavnika, trebao biti novi početak za šibenski TLM i njegove tvornice, budući da je slovenski Impol najavio svoj interes za preuzimanjem vlasništva nad tvornicom nakon isteka ugovora o najmu.

Tončić je medijima kazao kako će Impol vlasništvo nad TLM-om nastojati steći kroz stečajni postupak jer je to, kako je naglasio, jedini način da se održi proizvodnja u šibenskom aluminijašu.

Slovenski Impol na današnjem se ročištu pojavio u ulozi vjerovnika, a nakon što je u postupku javne nabave od Državne agencije za osiguranje štednih uloga i sanaciju banaka (DAB), koji upravlja Jadranskom bankom, otkupio dugovanja u iznosu od 160 milijuna kuna TLM Aluminijuma prema Jadranskoj banci, iz Šibenika. 

Na današnjem ročištu pročitane su i tražbine koje su prijavili radnici, kao i menadžeri i to na račun ugovora o radu i menadžerskih ugovora.
 Tako su četiri TLM-ova menadžera – Branimir Lepur, koji je vodio tvornicu do stečaja, Tonči Kandido, dugogodišnjeg šefa komercijale, te Mira Čule i Stipe Grubišić. Njih je četvero, na osnovu ugovora o radu te otpremnina proisteklih iz menadžerskih ugovora, prijavilo tražbine od društva TLM Aluminium u iznosu od ukupno 6,1 milijun kuna.

Sindikalisti Vedran Uranija iz SSSH i Zdravko Burazer iz Hrvatskog sindikata metalaca oštro su reagirali na ta potraživanja, osporavajući ih po nekoliko točaka.  Uranija, koji je na današnjem ročištu zastupao 190 radnika, istaknuo je kako menadžeri, kao članovi bivše Uprave, pravno, zakonski ni moralno nemaju temelja za priznavanje tražbina, jer su nanijeli nesagledivu štetu i doveli do propasti TLM-a.
 Stipe Grubišić koji je bio na današnjem ročištu opovrgava navode sindikalista te tvrdi kako nitko od spomenutih menadžera u vrijeme stečaja nije bio član uprave TLM Aluminijuma d.d., niti su dobivali plaću kada je obustavljena isplata plaća svim radnicima.

Te je tvrdnje potvrdio i stečajni upravitelj Branko Morić, koji je istaknuo kako su svi spomenuti u vrijeme otvaranja stečajnog postupka imali status radnika, a ne članova uprave, te kako njima, kao ni ostalim radnicima nisu isplaćene plaće, zbog čega po osnovi ugovora o radu imaju pravo potraživati svoja prava na plaće i otpremnine u prvom redu vjerovnika.
 Što se tiče ostalih prava iz menadžerskih ugovora, pojasnio je Morić, ona potpadaju u drugi naplatni red. 

Osim radnicima i menadžerima, TLM Aluminijum duguje i Ministarstvu gospodarstva koje je prijavilo tražbine u iznosu od 1,3 milijarde kuna, Jadranskoj banci, odnosno sada slovenskom Impolu oko 160 milijuna kuna, a prijavljene tražbine Eurisa, tvrtke bivšeg vlasnika TLM-a Marka Pejčinoskog, su 168 milijuna kuna, Hrvatskih šuma 2,8 milijuna kuna, itd.   

Komentirajte prvi

New Report

Close