Porezna reforma koju predlaže Hillary Clinton snažnije će oporezivati bogate Amerikance, a deficit proračuna mogla bi smanjiti za 3,2 bilijuna dolara do 2036. godine, pokazuje analiza Centra za poreznu politiku. Kandidatkinja za demokratsku predsjedničku nominaciju planira uvesti progresivniju poreznu politiku u SAD-u, ali stručnjaci upozoravaju kako to ne znači da će uvesti radikalnu reformu sustava oporezivanja. U fokusu njezine reforme snažnije je oporezivanje bogatih, pa je tako najavila da će svi koji zarađuju više od milijun dolara godišnje trećinu dohotka morati uplatiti u državnu riznicu.
Amerikanci s više od pet milijuna dolara prihoda plaćali bi dodatnih četiri posto poreza. Analiza pokazuje kako bi porezne škare Hillary Clinton zahvatile glavni izvor bogatstva bolje stojećih Amerikanaca – dobitke od ulaganja kapitala. Prema sadašnjem zakonodavstvu, porez od 20 posto plaća se na realizirane dobitke pod uvjetom da je novac uložen duže od godinu dana. Clinton bi zadržala stopu, ali bi rok držanja vrijednosnica produžila na šest godina. Uobičajeni porez na dohodak plaćao bi se na investicije koje se drže manje od dvije godine kao što je sada slučaj za investicije kraće od godinu dana. Na udaru bi se našle i nekretnine. Porez na nekretnine povećao bi se s 40 na 45 posto, a oporezivale bi se i nekretnine vrednije od 3,5 milijuna dolara. Sadašnji prag je 5,45 milijuna dolara.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu