Rasprava o izvješću o radu HNB-a za 2014. pretvorila se u paljbu po guverneru Borisu Vujčiću i središnjoj banci u Saboru. "HNB je instrumentima monetarne politike podupirao poboljšanje uvjeta financiranja države, banaka i privatnog sektora te poticao kreditiranje na domaćem tržištu uz održavanje stabilnosti nominalnog tečaja kune prema euru, kao ključnog preduvjeta za očuvanje financijske stabilnosti", istaknuo je Vujčić i ustvrdio da je HNB ispunio zadaću.
U raspravi koja je uslijedila zastupnici nisu birali riječi pa su sabornicom letjele živopisne kritike od maćehinskog odnosa prema građanima, do usklika da je HNB mjenjačnica, a kuna tek smokvin list. Mostov Ivan Lovrinović prigovorio je da se "stabilnost tečaja održava primarno zaduživanjem u inozemstvu, a to je kao da bolesnika održavate stalnim transfuzijama da bude u kondiciji". Ivo Jelušić iz SDP-a kritizirao je "maćehinski, pa i podcjenjivački odnos HNB-a, često puta izrabljivački" zaključivši da je "na djelu financijski neokolonijalizam".
Iako mu je stabilnost banaka zakonska zadaća, bivši ministar Gordan Maras smatra da HNB "ne može štiti interese bankarskog sektora i ne voditi računa o gospodarstvu i građanima", a Vilibor Sinčić iz Živog zida da HNB nije ni hrvatska, ni narodna, ni središnja, a niti je banka već mjenjačnica. Premda je Vlada izvješću dala zeleno svjetlo, HDZ-ov Goran Marić u svom stilu je zaključio da ono ne može dobiti prolaznu ocjenu (i) zbog pada kredita tvrtkama, za što je krivnju također pronašao na adresi – središnje banke.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu