Prošle godine kupine su se našle na listi prvih pet izvoznih poljoprivrednih proizvoda iz Srbije u države EU. Ispred su bili samo kukuruz, malina, šećer i sojino ulje. Međutim, za poznavatelje tržišta to nije novost, piše Politika. Oni tvrde da je to jagodičasto voće, od kojeg je Srbija lani imala prihod od 35 milijuna dolara, sve traženije na inozemnim tržištima.
6kuna
prosječna je otkupna cijena kupina u Srbiji
Srbija je i inače svjetska sila kada je riječ o proizvodnju jagodičastog voća. S malinama je na prvom ili drugom mjestu na svijetu, a godišnje proizvede u prosjeku i oko 30.000 tona kupina, što je dovodi na prvo mjesto u Europi, dok je na svijetu treća, nakon SAD-a i Meksika. Kao i u uzgoju malina, kada je riječ o kupinama, najveći konkurent Srbiji u Europi je Poljska koja zbog lanjske suše bilježi pad proizvodnje, a također imaju problema i s pronalaženjem radne snage.
Kupine se u Srbiji najviše uzgajaju u Mačvi, Pomoravlju, Podrinju, te u čačanskom i potkopaoničkom području. To voće je u posljednje vrijeme postalo atraktivno poljoprivrednim proizvođačima, prije svega zbog otkupne cijene, koja je posljednje tri, četiri godine bila u porastu, što je zapaženo i na svjetskom tržištu. Tako je cijena kupine dosegnula 100 do 110 dinara (oko 6 kuna) po kilogramu. U Srbiji je najzastupljenija vrsta "Čačanska bestrna", razvijena u Institutu za voćarstvo u Čačku. U Srbiji je sve atraktivnija i proizvodnja ribizli, a tom voću otvorit će se velike mogućnosti sljedećih godina.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu