Najznačajnijem projektu Europske komisije koji bi trebao osnažiti tržišta kapitala na "starom kontinentu" europarlamnetarci su rekli "ne" i poslali ga na doradu. Prema navodima Financial Timesa, nizozemski europarlamentarac Paul Tang iz socijalističkog bloka, a koji je zadužen za pregled prijedloga o uniji tržišta kapitala, sugerirao je kako se Europski parlament o prijedlogu Komisije neće očitovati barem do kraja ove godine.
80posto
udjela u financiranju EU ekonomije imaju krediti
Lice i naličje iste kovanice
Nizozemski parlamentarac smatra kako se rad na prijedlogu o uniji tržišta kapitala treba voditi paralelno s odvojenim prijedlogom kojim bi se stvorila jamstvena shema za bankovne depozite na području eurozone. Naime, Europska bi unija trebala ojačati bankovni sustav na isti način kao što namjerava ojačati i tržište kapitala, ocjenjuje lijevi blok u Europskom parlamentu.
"Po našem viđenju, to je lice i naličje iste kovanice. Ako ne postignemo napredak u jednom području, nećemo i u drugom", izjavio je Tang. Međutim, Tang ima i pomalo bizaran zahtjev u vezi daljnje rasprave o prijedlogu Komisije. Kako je najavio, pozvat će Michaela Lewisa, autora knjige Big Short po kojoj je snimljen istoimeni film, kako bi zastupnicima objasnio ulogu sekuritizacije u izbijanju globalne financijske krize 2008. godine.
Udarac za povjerenika Hilla
Inače, sekuritizacija je transakcija koja omogućuje zajmodavcu – najčešće banci – da refinancira set kredita njihovim pretvaranjem u vrijednosnice u koje ostali investitori mogu ulagati. U svakom slučaju, skeptičan stav Europskog parlamenta biti će značajan udarac za europskog povjerenika za financijske usluge Jonathana Hilla, koji je i osobno sudjelovao u izradi prijedloga o uniji tržišta kapitala.
Podsjetimo, radi se o jednom od ključnih prijedloga sadašnje administracije u Bruxellesu kojom se želi omogućiti – između ostaloga – da poduzeća mnogo jednostavnije prikupe kapital na tržištu, umjesto da traže bankovne kredite. Bankovni krediti sudjeluju s 80 posto u financiranju europske ekonomije. Unija tržišta kapitala predviđa harmonizaciju propisa za tržišta kapitala kako bi se povećalo trgovanje dionicama, obveznicama i drugim vrijednosnim papirima, a Bruxelles je vjerovao kako će prijedlog zaživjeti do 2019. godine. Europska financijska zajednica pozdravila je Hillov prijedlog ocijenivši ga olakšanjem uvjeta na tržištu (pre)reguliranom nakon iskustava s financijskom krizom.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu