"Vojvodina ima ogromne potencijale u biomasi iz žetvenih ostataka, ali ih gotovo i ne koristi. Najbolji primjer za to je Termoelektrana-toplana u Sremskoj Mitrovici, koja je 2012. godine prešla sa skupog uvoznog plina na domaću biomasu sa vojvođanskih polja", kaže potpredsjednik Skupštine Vojvodine Milivoj Vrebalov.
Ušteda koju donosi razlika u cijenama plina i biomase, u njihovom slučaju suncokretove ljuske, je oko 250.000 eura godišnje, rekao je Vrebalov.
On je na Svjetskim danima održive energije u Austriji rekao da je, osim uštede u novcu, povećana i sigurnost proizvodnje topline, jer ne ovisi od količini uvezenog energenta, već energent uzgajaju sami.
Prema njegovim riječima, ne moraju samo veliki konzumenti prelaziti na pelet, već je ideja da i individualni poljoprivredni proizvođači u svojim domaćinstvima mogu prijeći na jeftiniji oblik grijanja.
Vrebalov je dodao da je cilj delegacije Skupštine Vojvodine da se na skupu u Austriji poveže sa mogućim kupcima gotovog agropeleta.
"Cilj nam je da naš proizvod nađe svoj put na rastućem tržištu peleta u Europi, jer kako smo ovdje čuli, države Europske unije troše više peleta nego što mogu proizvesti", kazao je Vrebalov, a prenosi BETA.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu