Hrvatski telekom (HT) objavio je da je prvi put od početka krize uspio povećati prihod od temeljnog poslovanja. Kompanija navodi da joj je lani prihod porastao 0,2 posto, na 6,92 milijarde kuna. Rezultat je to rasta u ICT-u, poslovanju s električnom energijom i doprinosa Optima telekoma.
940milijuna
kuna porastao je dionički kapital, na 9,82 mlrd. kn
Usto, HT je dodatno ojačao bilancu, koja je narasla s 13,8 na 14,08 milijardi kuna, te dionički kapital, koji je porastao za 940 milijuna kuna, na 9,82 milijarde kuna. Davor Tomašković, predsjednik Uprave HT-a, uspio je pritom održati operativnu dobit na istoj razini kao i godinu prije, na 2,78 milijardi kuna, uz gotovo identičnu EBITDA maržu od 40,2 posto, koja je ujedno i dalje uvjerljivo najveća u telekomunikacijskoj industriji u Hrvatskoj. Pritom je novčani tijek nastavio rasti, i to 3,1 posto, na 2,37 milijardi kuna. Neto dobit pala je pak s 1,14 milijardi kuna na 925 milijuna kuna, a Uprava je predložila isplatu dividende od šest kuna po dionici.
Veće investicije
"Iza nas je vrlo uspješna godina u kojoj smo stabilizirali sve financijske pokazatelje i postavili temelje za daljnji rast i razvoj našeg poslovanja", kaže Tomašković. Kompanija navodi da je lani investirala 1,46 milijardi kuna, što je 34,8 posto više nego godinu prije. Tomašković naglašava da su značajno ulagali u razvoj infrastrukture za mobilni i fiksni brzi internet i završili projekt IP migracije. HT je treći veliki operater u Europskoj uniji koji je sve svoje korisnike prebacio na All-IP tehnologiju. To mu, osim prestiža, omogućava smanjenje troškova poslovanja. Ukupno je u pet godina HT u All-IP uložio 400 milijuna kuna. U fiksdnoj mreži operater je gotovo udvostručio doseg svoje optičke mreže na 171 tisuću kućanstava. Kompanija navodi da je sada u svako drugo kućanstvo u Hrvatskoj može isporučiti internet brzine 30 Mbps.
Nove usluge
Usto, HT je u prosincu u Zagrebu testirao G.fast tehnologiju. Pomoću te tehnologije uspio je preko postojećih telefonskih žica isporučiti internet brzine 415 Mbps i preko njega IP telefoniju, IPTV u HD rezoluciji i VoD. HT navodi i da je ojačao svoju 4G mrežu. Na otvorenom je pokrivenost populacije lani narasla na 93 posto, a u zatvorenom na 65 posto populacije. Dodaje kako je u gradovima povećao brzine 4G-a tri puta, na 225 Mbps. U kompaniji dodaju i da nastavljaju raditi na jedinstvenoj platformi za proizvodnju usluga na razini DT-a, pri čemu je upravo HT razvio prvu paneuropsku uslugu – VPN u oblaku koja se nudi u Hrvatskoj, Mađarskoj i Slovačkoj.
925mil.
kn iznosila je neto dobit
Traže prilike
Tomašković kaže da su 2015. godini značajno poboljšali zadovoljstvo korisnika u svim područjima. HT je, naime, prva kompanija u Hrvatskoj koja je dobila člana Uprave za korisničko iskustvo. "Zadovoljstvo korisnika poboljšano je u svim područjima, od prve linije komunikacije, kvalitete mreže do konačnog proizvoda", kaže Tomašković. Dodaje da u ovoj godini HT kani nastaviti s ulaganjima u razvoj infrastrukture te s transformacijom poslovanja. "Nastavljamo i s promatranjem prilika za potencijalno širenje poslovanja u Hrvatskoj i regiji", zaključuje Tomašković.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu