Terminski burzovni ugovori na šećer skočili su u utorak najviše od 1993. godine nakon najava da svijet ove godine zbog vremenskih neprilika čeka prvi pad proizvodnje nakon pet godina.
Prema navodima CNBC-a, terminski ugovori za isporuku u svibnju kojima se trenutno najaktivnije trguje na američkoj robnoj burzi skočili su gotovo devet posto što je najveći dnevni skok cijene od ožujka 1993. godine. Cijena se zaustavila na 13,9 američkih centi za 0,45 kilograma šećera. Na londonskoj burzi cijena bijelog šećera je skočila šest posto na 395,90 dolara za tonu. Skok cijene uzrokovala je procjena Međunarodne organizacije za šećer da će ove godine u svijetu ukupno nedostajati pet milijuna metričkih tona šećera.
396dolara
za tonu dosegla je cijena na Londonskoj burzi
Prvi pad proizvodnje u pet godina ponajviše je rezultat meteorološkog fenomena El Nino koji je doveo do nepovoljnih vremenskih prilika u Brazilu, najvećem svjetskom proizvođaču.Međutim, El Nino nije isključivi razlog rastu cijene šećera. Drugi je razlog skok cijene palmina ulja čije je kretanje cijene u uskoj povezanosti s cijenama prehrambenih artikala, poput soje i šećera. Cijene palmina ulja tijekom veljače dosegnule su najvišu razinu u 21 mjesec nakon što je objavljeno da su zalihe u Maleziji – drugom svjetskom proizvođaču – pale na šestomjesečni minimum.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu