Četiri države izvoznice nafte dogovorile su u utorak u katarskoj prijestolnici Dohi zamrzavanje proizvodnje na siječanjskim razinama kako bi se stabiliziralo tržište, no pitanje je hoće li se dogovor održati. Saudijski i ruski ministar za naftu i njihovi kolege iz Venezuele i Katara "dogovorili su da će zamrznuti proizvodnju pod uvjetom da ostali veliki proizvođači slijede njihov primjer", izjavio je ministar Muhamed bin Saleh al-Sada.
"Cilj je tog koraka stabilizacija tržišta", pojasnio je Sada, koji trenutno predsjeda Organizacijom zemalja-izvoznica nafte (OPEC). Sastanak u Dohi bio je po njegovim riječima uspješan, a ministri su analizirali stanje na tržištu i izglede ponude i potražnje. Već na najavu sastanka u Dohi cijena Brent nafte skočila je šest posto na 36 dolara, ali je po objavi vijesti o dogovoru "četvorice" izbrisan dio dobitaka, pa se cijena spustila ispod 34 dolara za barel. Razlozi pada cijene vjerojatno leže u iranskom stavu spram zamrzavanja proizvodnje – Teheran za to, naime, ne želi ni čuti.
Kako navodi Reuters prenoseći izjave izvora bliskih vladi u Teheranu, Iran nije u istoj poziciji kao ostali proizvođači čije su razine već nekoliko godinama na visokim razinama. "Mi još nismo dostigli razine proizvodnje prije sankcija", dodaje Reutersov izvor. Osim Irana, sporazum nije potpisao još jedan značajan proizvođač, Irak. Predstavnici te države ranije su najavljivali kako će Irak ove godine povećati proizvodnju, a o smanjenju se može govoriti samo ako pristane svih osam članica OPEC-a te značajni proizvođači izvan te organizacije. "Čak i ako se proizvodnja zamrzne na siječanjskim razinama, imate problem golemih zaliha", ističe Dominic Haywood, analitičar Energy Aspectsa.
Studija Deloittea
Trećini naftaša prijeti stečaj
Približno trećini naftnih kompanija u svijetu prijeti veliki rizik od stečaja u ovoj godini, jer im niske cijene sirovina ograničavaju pristup novcu i sposobnost za smanjenje duga, pokazala je u utorak objavljena najnovija studija revizorske i konzultantske tvrtke Deloitte. Oko 175 kompanija koje su izložene riziku od stečaja opterećeno je s više od 150 milijardi dolara duga, kaže se u studiji. K tome, srezana vrijednost dionica otežava im dokapitalizaciju. Izvješće se temelji na analizi provedenoj na više od 500 kompanija.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu