Kupac ECE-a dobit će 23% slovenskog tržišta strujom

Autor: Poslovni dnevnik , 03. veljača 2016. u 22:00
Slovensko energetsko tržište očekuje velike promjene/FOTOLIA

Kelag je koruški energetski holding koji u portfelju ima 60 hidroelektrana, a prihod mu je 2014. bio 1,4 mlrd. eura.

Sljedećih mjeseci očekuje se rasplamsavanje borbe za kupnju slovenske kompanije ECE, dobavljača električne energije koji opskrbljuje gotovo četvrtinu slovenskih kućanstava. Prema neslužbenim podacima, zasad su zainteresirana dva kupca, austrijski Kelag i Holding Slovenske elektrane (HSE), pišu Finance.

ECE je kompanija za opskrbu električnom energijom koja je nastala spajanjem tvrtki Elektro Celje i Elektro Gorenjska, pri čemu je celjska tvrtka vlasnik 25 posto ECE-a, dok ostatak drži Elektro Gorenjska. Obje tvrtke su više od 80 posto u vlasništvu države. Te dvije kompanije su, prema pisanju Dnevnika, krajem prošle godine potpisale pismo namjere o strateškom partnerstvu s Kelagom. Riječ je o koruškom energetskom holdingu koji u portfelju ima 60 hidroelektrana, a u 2014. godini imao je prihod od 1,4 milijardi eura.

Osim električne energije kupce opskrbljuje i prirodnim plinom. U Sloveniji je austrijski holding prisutan preko tvrtke Interenergo koja se bavi trgovinom električnom energijom. Kelag je preko Kärntner Energieholdinga djelomično u vlasništvu njemačkog energetskog diva RWE, koji je prošle godine ušao na slovensko maloprodajno tržište električne energije. Još nije poznat model ulaska Kelaga u ECE, ali prema neslužbenim informacijama više je mogućnosti, od kupnje udjela, do osnivanja zajedničke kompanije.

 

40posto

tržišta električnom energijom držali bi zajedno GEN-I i Elektra Ljubljana

Kako će platiti HSE?
Za ECE se posljednjih nekoliko tjedana, prema neslužbenim informacijama, prilično zagrijao Holding Slovenske elektrane, koji se inače bori sa svojim ulaganjima vrijednim 1,4 milijarde eura u Termoelektranu Šoštanj 6 (TEŠ 6). Blaž Košorok, čelnik Holdinga Slovenske elektrane potvrdio je za Finance: "Da, ECE nas zanima". HSE je 2012. godine potpisao pismo namjere za ulazak u vlasništvo četiri kompanije, bili su zainteresirani za elektre Maribor, Celje, Gorenjska i Primorska, dobili su suglasnost nadzornika konkurentnosti, ali na kraju se ništa nije dogodilo.

Pitanje je, pišu Finance, kako bi HSE uopće financirao kupnju novih kompanija. ECE prema podacima Ministarstva za infrastrukturu iz 2014. godine kontrolira više od 23 posto maloprodajnog tržišta električne energije, a na slovenskom tržištu veća je samo tvrtka Elektro Energija, tvrtka kćer Elektro Ljubljane. Na cijelom maloprodajnom tržištu, koje uključuje male poslovne potrošače tvrtka kontrolira oko petinu tržišta. Prema podacima iz 2014. godine, ECE i Elektro Gorenjska Prodaja zajedno su ostvarili nešto više od 140 milijuna eura i nešto manje od tri milijuna eura dobiti.

Tajanstveni sastanak
Odnos između ECE-a i austrijskog Kelaga, kako se može neslužbeno čuti u Sloveniji, u slovenskom energetskim krugovima izazvao bi "loše raspoloženje". ECE većinu električne energije kupuje od HSE-a, što bi se u vezi s austrijsko-njemačkom kompanijom vjerojatno promijenilo. To bi, kako tvrde Finance, mogao biti jedan od razloga da su u Slovenskom državnom holdingu (SDH) o toj temi prošlog petka sazvali poseban sastanak s čelnicima Elektro Celja i Elektro Gorenjske.

Iz SDH-a su odbili komentirati sadržaj sastanaka, kao i moguću vezu između ECE-a i Kelaga.  Slovensko energetsko tržište očekuju velike promjene. Prije Nove godine spajanje su najavili Elektra Ljubljana i GEN-I, što bi rezultiralo stvaranjem najvećeg slovenskog trgovca električnom energijom, koji bi držao više od 40 posto maloprodajnog tržišta, a kada se doda Petrol, koji je vlasnik pola GEN-I-a, riječ je 50 posto slovenskog tržišta električnom energijom. Nadzornik konkurentnosti dao je zeleno svjetlo, ali nije jasno razgovara li Elektro Ljubljana i s drugim zainteresiranim tvrtkama, poput RWE-a, koji je javno izrazio zanimanje, ili je prednost stekao GEN-I. Šef Elektre Ljubljana je to opovrgao, rekavši da su dobili nove ponude tek nakon što su se s GEN-I-jem o svemu dogovorili. 

Neisplativa proizvodnja

Preskupa struja iz TEŠ-a 6
Cijene električne energije na europskim burzama na povijesno su niskim razinama, a u Njemačkoj će neko vrijeme ostati ispod psihološke barijere od 30 eura po megavatsatu, pisale su krajem prosinca Finance. To znači da su postala problematična nova ulaganja u energetski sektor. Međutim, u regiji se planira gradnja novih velikih energetskih objekata, U Termoelektrani Šoštanj – bloku 6 (TEŠ 6), cijena proizvedene električne energije gotovo dvostruko je veća od tržišne cijene.
 

Komentirajte prvi

New Report

Close