Turci ponovno osvajaju Srbiju, ali ovog puta investicijama brojnih svojih kompanija. Krajem prošlog tjedna srpska ministrica poljoprivrede Snežana Bogosavljević Bošković razgovarala je s turskim veleposlanikom Mehmetom Kemalom Bozayem, koji ju je obavijestio o odluci turskog investitora i proizvođača voćnih sokova da uloži u izgradnju tvornica u Srbiji.
To je samo još jedna u nizu turskih investicija u Srbiju posljednjih godina. Nova turska tvornica bavila bi se preradom voća i proizvodnjom voćnih sokova, a kako je rekao Bozay, riječ je o vrlo značajnom investitoru koji ima razvijenu distribucijsku mrežu ne samo u Turskoj, već i u Europi i svijetu. Srbija i Turska inače imaju prilično dobre političke i diplomatske odnose, što važi, kako se ističe u srpskim medijima, prije svega za premijere Vučića i Davuto?lua, a time i za dvije zemlje na svim razinama, što je, među ostalim, urodilo značajnim investiranjem Turske u srpsko gospodarstvo.
4milijuna
eura uložit će tvrtka Itimat u mljekaru u Šapcu
Nova radna mjesta
Najavljena turska investicija u proizvodnju voćnih sokova, od velikog je značaja, piše Blic, ne samo zbog podizanja prerađivačkih kapaciteta u Srbiji i povećanja izvoza gotovih proizvoda s višom fazom prerade, već i zbog otvaranja novih radnih mjesta, kao i sigurnog plasmana proizvoda srpskih voćara. Srbija proizvodi značajne količine voća, ali postoje neiskorišteni potencijali za njihovo povećanje. Uz tradiciju u voćarskoj proizvodnji i dobrih klimatskih uvjeta, prednosti Srbije vide se i u iskustvu u proizvodnji voća i voćnih sokova, te da svaka nova investicija u prerađivačke kapacitete voća u Srbiji pada na plodno tlo. U Srbiji se prosječno proizvede 1,6 milijuna tona svježeg voća što čini ozbiljnu sirovinsku bazu za preradu tih proizvoda, a samo oko 20 posto proizvedenog voća preradi se u gotove proizvode.
U srpsko gospodarstvo Turska je dosad uložila 110 milijuna dolara, a u Gospodarskoj komori Srbije smatraju da ima prostora za mnogo više. Prošle godine turska Halk banka kupila je 76,74% dionica Čačanske banke za 10,1 milijuna eura, kompanija Jeanci preuzela je Tvornicu tekstila u Krupnju, dok je Teklas Automotive ugovorio izgradnju tvornice autodijelova u Vladičinom Hanu. Najavljeno je još nekoliko turskih ulaganja. Tako turski Itimat planira izgradnju mljekare u Šapcu, u koju će uložiti 4 milijuna eura, u istom gradu kompanija Pamirco želi uložiti milijun eura u prerada drva, Beko Balkans, poznati proizvođač kućanskih uređaja, planira zaposliti 100 osoba, a tekstilna tvrtka Aster Tekstil zaposlit će 500 radnika u Nišu.
500radnika
zaposlit će tvrtka Aster Tekstil u Nišu
Rade za Versace
Samo 2015. godine ukupna robna razmjena između Srbije i Turske iznosila je oko milijardu eura. "Turcima je Srbija u posljednje vrijeme zanimljiva zato što iz nje mogu lako doći do nekih tržišta, poput ruskog, na kojima Srbija ima bescarinski i povlašteni pristup, što im olakšava plasiranje robe", kažu u Gospodarskoj komori Srbije. Svakako, jedna od najvažnijih turskih investicija u Srbiji je ona kompanije Jeanci iz Istanbula u tekstilne tvornice u Krupnju i Leskovcu, što ne čudi jer je Turska najveći europski proizvođač tekstila. Kompanija Jeanci proizvodi odjeću od jeansa za poznate svjetske brendove, kao što su Cavalli i Versace, a planira zakupiti ili kupiti još jedan poslovni objekt.
Izbirljivi ulagači
Ekonomist Mahmut Bušatlija kaže da je Turska u ekspanzivnom razvoju i da su u Srbiji zainteresirani za određene gospodarske grane. "Izbirljivi su kada razmatraju ulaganja u Srbiju, pa često ciljaju ona mjesta koja će biti od značaja za islamsku zajednicu", kaže Bušatlija. Turska je, prema njegovim riječima, zainteresirana za gradnju cesta u Srbiji, jer imaju dobre građevinske kompanije. U Srbiji trenutno radi tridesetak turskih kompanija.
Širenje turskog tekstila
Jeanci iz Srbije izvozi u Italiju, Rusiju i Norvešku
Turska tvornica tekstila Jeanci u srpskom gradiću Krupanj početkom travnja prošle godine otvorila novi pogon čime je nastavila s investicijama u Srbiji. Vlasnik kompanije Jeanci Taner Buyukcan je rekao da je poslije Leskovca Krupanj drugo mjesto u Srbiji gdje će se proizvoditi odjevni predmeti, koji će se izvoziti u Italiju, Rusiju i Norevšku. Srpska vlada je renovirala tvorničku halu. Na otvaranju je srpski premijer Aleksandar Vučić najavio da će vlada Srbiji preko različitih modela pomoći nastavak investicija te turske kompanije. Jeanci je u ožujku 2014. otvorio tvornicu u Lekovcu, kao jedna od prvih turskih kompanija sa značajnijim investicijama u Srbiji.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu