Neizvjesna je privatizacija Komercijalne banke, na što je srpska država računala, i to zbog toga što je kao i većina državnih banaka, koje su uglavnom propale, pozajmljivala velike iznose domaćim poduzetnicima koje sada ne može naplatiti. U banci tvrde da je privatizacija izvjesna, ali je pitanje kada budući da je trenutna tržišna kapitalizacija banke na Beogradskoj burzi samo 200 do 220 milijuna eura, i da je dokapitalizirana sa 230 milijuna eura. Država Srbija, koja je najveći pojedinačni dioničar, u Komercijalnu banku unijela je 110 milijuna eura.
Komercijalna banka je dosegnula razinu štednje od 1,6 milijardi eura. Udjel banke na bankarskom tržištu iznosi 13 posto, ima više od 900.000 klijenata. Najveći dioničar je država, sa oko 42 posto udjela, slijedi Europska banka za obnovu i razvoj koja ima 24,4 posto i Svjetska banka koja je vlasnik 10,1 posto udjela. Posljednji podaci pokazuju da je Komercijalna banka značajno pogoršala financijsku izvedbu zbog otpisa nenaplativih kredita, od čega 13 milijuna eura samo kompaniji Verano (koja je otišla u stečaj), a to nije najveći dužnik banke.
Otpis potraživanja loših kredita iz prethodnih godina smanjio je u prvih devet mjeseci prošle godine dobiti banke za čak 63 posto, a banka je ostala bez 31 milijun eura. Banka je prošle godine podbacila i u drugim područjima. Tako je njena aktiva za prvih devet mjeseci smanjena za 3,1 posto u odnosu na prosinac 2014., krediti su pali za 11 posto, a depoziti za 4,1 posto. Pali su i prihodi od kamata za 11 posto, ali su smanjeni i rashodi od kamata i to za 31 posto, piše Novi Magazin.
Na pitanje, kakav će biti ukupan rezultat poslovanja prošle godine, Aleksander Piker, predsjednik Izvršnog odbora Komercijalne banke odgovara da će svakako biti loš, ali da to ne znači da će banka poslovati s gubitkom, ali hoće znatno lošije nego 2014. Prema njegovim riječima, kada je riječ o prodaji banke, treba je postaviti na stabilne temelje na dugi rok, utvrditi jasan i siguran plan razvoja i učiniti je poželjnom za potencijalne kupce. Planira se i osnivanje skupine koja će se detaljno pozbaviti rješavanjem loših kredita, ali još ne postoji odluka hoće li ih banka prodati.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu