Berači voća i povrća, građevinari i sezonski turistički radnici Srbiji, uskoro će prvi put dobiti zakon koji će regulirati njihova prava i položaj. Veliki broj osoba koje najviše u ljetnjim mjesecima rade u poljima i na gradilištima do sada niko nije prijavljivao, a u njihovim radnim knjižicama nije bilo ni dana upisanog radnog staža.
Prema riječima Aleksandra Vulina, ministra rada, zakon o sezonskom radu dosad nije postojao u Srbiji, a tisuće ljudi radili su bez papira. Sada će se sezoncima omogućiti ostvarivanje prava na temelju rada. "Poslodavac npr. dovede 100 nadničara da beru višnje i ne može sa svima potpisati ugovor o radu na nekoliko tjedana. Zakonom će se osigurati da i oni budu prijavljeni na obvezno socijalno osiguranje, što će im omogućiti ostvarivanje staža, a time i prava iz zdravstvenog i mirovinsko-invalidskog osiguranja", objašnjava Vulin.
Novi propis će uvesti sustav vaučera koji djeluje po načelu plaćanja unaprijed. Poslodavci će njihovom kupnjom plaćati doprinose za obvezno socijalno osiguranje, a potom će ih dati radnicima koje su zaposlili. Sezonski radnici će tada vaučere uručiti PIO fondu (mirovinsko-invalidskom fondu) koji će im evidentirati staž. Taj sustav će poslodavcima omogućiti jednostavnu proceduru prilikom angažiranja radnika, a državi lakšu kontrolu, te će značajno smanjiti rad na crno.
Radna skupina koja treba početi s radom početkom veljače, predložit će način djelovanje sustava vaučera na najadekvatniji način, koji će biti usklađen s važećim propisima u području obveznog socijalnog osiguranja. Skupina će procijeniti u kojim djelatnostima ima sezonskog rada koji nije pokriven ugovorima, pa će predložiti koji će sezonci biti obuhvaćeni zakonom. Posebno će biti razmatrani poljoprivreda, ugostiteljstvo i građevinarstvo. Zoran Mihajlović, potpredsednik Saveza samostalnog sindikata Srbije, kaže da je rad sezonaca trebalo regulirati Zakonom o radu.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu