Godišnja inflacija u Europskoj uniji blago je ojačala u prosincu dok je u Hrvatskoj pad potrošačkih cijena na godišnjoj razini bio blaži nego u mjesecu ranije, pokazalo je u utorak objavljeno izvješće europskog statističkog ureda.
U Hrvatskoj su potrošačke cijene mjerene harmoniziranim indeksom potrošačkih cijena (HICP) smanjene u prosincu 0,3 posto u odnosu na isti mjesec godine ranije. U studenom pale su 0,4 posto, pokazuju podaci Eurostata.
Isti postotni pad cijena kao i Hrvatska zabilježile su u prosincu i Litva i Finska a u skupinu se svrstala i Estonija s padom cijena za 0,2 posto.
Među zemljama članicama najveći su pad cijena prema raspoloživim podacima Eurostata zabilježile Bugarska, za 0,9 posto, Rumunjska, za 0,7 posto, te Cipar i Slovenija, za po 0,6 posto.
Najviše su pak potrošačke cijene porasle u Belgiji, za 1,4 posto, te na Malti i u Austriji, za 1,2 odnosno 1,1 posto.
Na razini Europske unije godišnja je inflacija u prosincu iznosila 0,2 posto i blago je ojačala u odnosu na prethodni mjesec kada je iznosila 0,1 posto.
Eurostat je ujedno potvrdio procjenu o 0,2-postotnom rastu cijena u eurozoni u prosincu ali je naniže revidirao podatak za studeni koji sada pokazuje 0,1-postotni rast cijena na godišnjoj razini. Prvotno je inflacija procijenjena na 0,2 posto.
Najveći je uteg za godišnju inflaciju u eurozoni u prosincu bio 5,8-postotni pad cijena energije. Ako se izuzme energija, cijene su porasle 0,9 posto.
Hrvatska među zemljama s izrazitijim mjesečnim padom cijena
Hrvatska je u prosincu bila među zemljama EU s izrazitijim padom cijena na mjesečnoj razini, za 0,6 posto, a isti je postotni pad zabilježio i Cipar. U skupini su još i Luksemburg, gdje su cijene pale 0,5 posto, te Španjolska, Litva i Slovenija gdje su smanjene 0,4 posto.
Najveći je pad cijena na mjesečnoj razini među zemljama EU prema raspoloživim podacima Eurostata zabilježila Estonija, za 0,7 posto.
Rast cijena na mjesečnoj razini zabilježilo je prema raspoloživim podacima pet zemalja EU, pri čemu je najveći zabilježen u Austriji, za 0,6 posto.
U EU i eurozoni potrošačke su cijene u prosincu stagnirale u odnosu na prethodni mjesec kada su kliznule 0,1 posto, pokazuje izvješće Eurostata.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu