Mandatar bi dio javnog duga otplatio državnim tvrtkama

Autor: Poslovni.hr , 19. siječanj 2016. u 12:30
Foto: Zeljko Lukunic/PIXSELL

Na svake četiri kune koje je zaposleni građanin uložio u svoju mirovinu kroz obvezne doprinose, sustav II. stupa zaradio mu je jednu kunu.

Obvezni mirovinski fondovi na računima su krajem studenog imali oko 74 milijarde kuna, a od tog novca čak 18,4 milijarde kuna sami su zaradili ulažući u državne obveznice i dionice privatnih i javnih tvrtki. Na svake četiri kune koje je zaposleni građanin uložio u svoju mirovinu kroz obvezne doprinose, sustav II. stupa zaradio mu je jednu kunu. U prvom stupu, odnosno u proračunu, ne samo da nema zarade nego je razlika između doprinosa i novca potrebnog za isplatu mirovina svakim danom veća. U toj bi se rupi dubokoj 17 milijardi kuna godišnje izgubilo i oko šest milijardi kuna godišnjih uplata kada bi se poslušalo Mostova Ivana Lovrinovića koji i dalje inzistira na skretanju uplata mirovina iz drugog stupa u proračun.

Mandatar Tihomir Orešković, doznaje Večernji list, ima drugačiju ideju, a to je da uz pomoć sustava mirovinskih fondova smanji javni dug i ubrza privatizaciju. Model počiva na takozvanom swapu, odnosno zamjeni obveznica državnom imovinom. Riječ je o tome da bi se dio duga nastalog izdanjem obveznica platio udjelom u dionicama državnih tvrtki. Preuranjeno je govoriti o tome dionice kojih tvrtki bi se koristile kao sredstvo plaćanja mirovinskim fondovima, ali u načelu je to ideja koja bi bila prihvatljiva i Vladi i mirovinskim fondovima, kažu nam izvori dobro upoznati s planom.

Više o temi pročitajte ovdje.

Komentari (32)
Pogledajte sve

CRNE PROGNOZE: “U mirovinskom stupu imamo tempiranu bombu”

S tim da je netočan podatak da država godišnje ubere od PDV-a 5,5 mlrd. kuna već se radi o iznosu 40-45 milijardi kuna. Vjerojatno se radi o lapsus calami.

I to bi bilo uglavnom to.

EOD.

@fahrudin

Kada novinar kaže: „Obvezni mirovinski fondovi na računima su krajem studenog imali oko 74 milijarde kuna, a od tog novca čak 18,4 milijarde kuna sami su zaradili ulažući u državne obveznice i dionice privatnih i javnih tvrtki“, pa jasno je na koga se misli.
Kada ja napišem: Fond je poslovni subjekt (d.o.o. ili d.d.) registriran za obavljanje djelatnosti upravljanja mirovinskim fondom, čiji su vlasnici osnivači, što nije jasno?

Raspravljaš o semantici i opet po n-ti put ti promiče činjenica da su „osobe“ iza velikog djela javnog duga iste „osobe“ iza mirovinskih fondova.
Swap je njihova ideja. To oni guraju. I ako to nije dovoljno da se upali žuta lampica, ne znam što jest.
Politika će pak „umirivati“ obećanjima i propisima da isti neće moći unovčiti udjele n godina i hvaliti će se da se javni dug statistički smanjio. Pljeskati će se jer to je ipak bolje nego da država nacionalizira cijeli fond. Dakle, manje lošije.

Smanjio zamjenom udjela naših javnih tvrtki za potrošeni kupljeni dug naše države našim novcima i dao na upravljanje vlasnicima našeg javnog duga za naše buduće mirovine, uz malu naknadu, za potrebe kratkoročnog smanjivanja potrebe zaduživanja.

To nije za pljeskanje, niti za skupljanje potpisa za referendum protiv toga. To je za dobro razmisliti i pratiti, naročito gledajući našu povijest genijalnih poteza rasprodaje udjela za potrebe kratkoročnog financiranja u svrhu izbjegavanja neizbježnih poteza kresanja rashoda.

Tko zna šta će biti i kakav je program.

Još nisu ni određeni ni potvrđeni ministri.

Najavljivati da neće biti oštrih rezova možda je samo figurativno a najava Borasa o ćirilici možda je dogovorena samo (“da se Vlasi ne dosjete”) zabava za narod.

Svi zaboravljamo izgleda u kojoj državi živimo. Dakle, zaboravimo pravo i financije i HANFA-u kao regulatorno tijelo, fondove i vlasnike udjela u fondovima i slične gluposti. Sve je to postojalo i prije samo što se HANFA zvala Direkcija za nadzor. Usprkos tome mirovinski fond opljačkan je dva puta. Svojom reformom KVAZIprofesor Lovrinović želi populističkim mjerama uvjeriti javnost kako ima genijalnu ideju i isprazniti II. mirovinski stup.
Nakon što su se protiv toga izjasnili neki od naših viđenijih ekonomista (Švaljek, Dalič i dr.) mnogi njegovi pristaše su se digli na zadnje noge braneći profesora.
Mandatar ide drugim putem, a čini se da je to i znatno bolji put. Ako novca nema, onda postoje dvije opcije. Da nam ga Lovrinović OPLJAČKA ili da Mandatar bar POKUŠA taj novac oplemeniti kroz državne obveznice.
Problem je samo jedan. Živimo u Hrvatskoj.

New Report

Close