Oreškoviću kratka odgoda za proračunske muke

Autor: Ana Blašković , 17. siječanj 2016. u 22:00

Poruka S&P-ja je nedvosmislena: bez Vlade do kraja siječnja i proračuna koji će implementirati brze i učinkovite reforme, kreditni rejting će još pasti i svako buduće zaduživanje dodatno poskupjeti.

Tek što je sletio u Zagreb, budući premijer Tihomir Orešković još iz aerodromske zgrade odaslao je poruku da je sastanak s inozemnim kreditorima bio vrlo uspješan. Bili su, kaže, zadovoljni onim što su čuli da će buduća Vlada raditi. Hajde, barem oni, jer građani u Hrvatskoj zasad ne znaju kako će se pospremati kaos u javnim financijama i tko će to platiti.  

Progledamo li tome kroz prste, a u političkom igrokazu od izbora do danas zaista se to čini kao tek jedan u nizu bisera iz hrvatskog Apsurdistana, činjenica je da je Orešković u tandemu s guvernerom Borisom Vujčićem odradio dobar PR posao u Kitzbühelu. 

Odgoda iznimno kratka  
Jer, tek nekoliko sati kasnije američki Standard & Poor's zadržao je hrvatski rejting nepromijenjen na razini 'BB-'. Unatoč tome što Vlade nema više od dva mjeseca od izbora, koalicijski partneri jedni druge tituliraju morskim psima, a Karamarko i Petrov dijele fotelje po međusobnom ključu i mandataru kroje reformski kabinet. Premda su Orešković i Vujčić uspjeli isposlovati malo vremena da rejting ne potone još dublje u smeće, nisu se ni rejtingaši baš jučer rodili. Odgoda je iznimno kratka: od Hrvatske se očekuje da Vladu sastavi do kraja siječnja, za što je ostalo tek dva tjedna. Nevjerni Tome u S&P-ju posebno sumnjaju u zamah reformi, a ne bude li on dovoljan, pitanje je može li se preokrenuti rastuća putanja javnog duga.

"To bi, zauzvrat, moglo ojačati sumnje u sposobnost hrvatskih političkih institucija da implementiraju učinkovite politike koje će rezultirati održivim javnim financijama i poticati uravnoteženi gospodarski rast. Naša potvrda postojećeg rejtinga temelji se na pretpostavci da će HDZ i Most oformiti koalicijsku vladu do kraja siječnja", piše agencija. "Očekujemo da će nova vlada biti formirana ovog mjeseca i da će joj cilj biti rješavanje strukturnih problema kako bi se poboljšala hrvatska konkurentnost, uz suzbijanje fiskalnog deficita. S time na umu, predstavljanje vjerodostojnog proračuna za 2016. bit će važan prvi korak", smatraju u S&P-u.

Mizerna perspektiva rasta  
Poruka iz komentara S&P-ja je nedvosmislena: bez Vlade do kraja siječnja i proračuna koji će implementirati brze i učinkovite reforme, kreditni rejting će još pasti i svako buduće zaduživanje dodatno poskupjeti. Hrvatska u očima stranih investitora izgleda otprilike ovako: perspektiva gospodarskog rasta je mizerna i na razini statističke greške, javni sektor je prevelik, preskup i neučinkovit u uslugama koje pruža građanima koji ga financiraju.

Tu rahitičnu sliku domaće ekonomije otežava visoka zaduženost države koja je nastavlja rasti, zahvaljujući i gubitašima, skrivenim jamstvima i političkim upravama, što sve skupa znači da javne financije dugoročno nisu održive. Istini za volju, ima u toj dijagnozi i poneka dobra vijest, poput blagog jačanja stope rasta s 0,2 na 0,9% u 2015., na krilima dobrih brojki neto izvoza, osobne potrošnje i turizma. Ipak, rastom zaostajemo za zemljama s usporedivim dohotkom i nastavit ćemo kaskati najmanje do 2019. godine. Tako da, sve u svemu, a ponajviše s obzirom na ranije bježanje od reformi, kad je deficit u pitanju, agencija ne vjeruje da će Hrvatska ispuniti obveze iz EDP procedure u 2016. već da bi oko 3 posto manjka tek  mogli ostvariti iza 2018.

Ništa bez rezova  
Nakon dobrog PR-a u Austriji, pred Oreškovićem je sada pravi tvrdi orah. Svojih pet faktora transformacije koje je predstavio kreditorima (efikasnost javnog sektora, pojačavanje konkurentnosti, investicije i europski fondovi kao način pokretanja rasta, smanjenje deficita i duga te reforma zdravstva) mora pretočiti u proračun i njime jednako tako impresionirati i domaće i strane kreditore. Hoće li to biti moguće bez rezova, a posebno bolnih rezova, što je nekoliko puta poručio sa zagrebačkog Plesa, ostaje vidjeti. Naravno, sve pod uvjetom da idućeg tjedna ne bude iznenađenja na Markovu trgu i njegova Vlada dobije zeleno svjetlo za useljenje u Banske dvore.

Komentirajte prvi

New Report

Close