Kao što je općepoznato stečajni upravitelj ne izjašnjava se o tražbinama razlučnih vjerovnika, pa to vrijedi i u stečajnom postupku Adria čelika za svih pet razlučnih vjerovnika koji su me obavijestili o postojanju svojih tražbina osiguranih hipotekama, izjavio je to za Poslovni dnevnik stečajni upravitelj ove splitske tvrtke Berislav Bušelić.
Nakon završetka prvog ispitnog i izvještajnog ročišta koje je na Trgovačkom sudu u Splitu održano 14. siječnja, u telefonskom razgovoru stečajni je najavio sljedeće ročište. Održat će se za tri mjeseca, a kako je potvrdio u tom će razdoblju stići ispitati sve tražbine. Tiče se to i dijela onih već prijavljenih, a za čije izjašnjavanje stečajnom će trebati još malo vremena, no isto i naknadnih prijava koje stalno pristižu. Desetak zapečaćenih pismena dobio je, primjerice, samo jučer. Ipak, kao ukupnu sliku on ističe da je manje-više sva imovine dužnika opterećena razlučnim pravima, tako da će nakon namirenja razlučnih vjerovnika malo ostati za stečajne vjerovnike. Ukupna svota svih prijavljenih potraživanja sigurno će na kraju premašiti 320 mil. kuna, od čega se više od 100 mil. kuna zasad odnosi na razlučna prava.
Pored toga, prvo je ročište već pokazalo da oko 280 bivših radnika i Ministarstvo financija potražuju oko 7,5 mil. kuna, dok su oko 160 mil. kuna vrijedne prijavljene tražbine drugog višeg isplatnog reda, s time da su se i neki veliki vjerovnici prijavili po više osnova. Takav je slučaj sa tražbinama bivšeg vlasnika njemačke tvrtke Techcom Edgara Schumahera. Njegova je grupacija još prije četiri godine splitsku željezaru kupila za 10-ak milijuna kuna od tvrtke Petra Pripuza, ali uz obvezu ulaganja 8,5 mil. eura.
Time bi ubrzali razvoj biznisa i dodatno zapošljavanje radnika, no tvrtka je završila u stečaju, dok je dio tražbina bivši vlasnik prijavio kao razlučna prava, a dio kao stečajni vjerovnik u drugom višem isplatnom redu, kaže stečajni upravitelj. Pritom dodaje i da se već vode ovršni postupci za prodaju imovine pod hipotekama, no nisu ih pokrenuli svi razlučni vjerovnici. Sada će se ti postupci prebaciti na stečajni sud, i to po novom Stečajnom zakonu, što će ubrzati završetak stečaja, potvrdio je Bušelić.
"Adria čelik je s radom prestao u rujnu prošle godine, a razlog tomu je bio gubitak tržišta, posebice u Alžiru. Mišljenja sam kako će se proizvodnja teško ponovno pokrenuti, iako je bilo zainteresiranih osoba koje su se raspitivale najavivši obilazak pogona. Zbog trenutnog stanja nisam optimist, ali teoretski još imamo vremena tri mjeseca ako bi se ozbiljan kupac pojavio", kaže stečajni ističući da su za eventualni nastavak poslovanja ipak potrebna nova sredstva, te treba pronaći tržište i osigurati novac za sirovinu. Inače, na tržištu se neslužbeno komentira da bi tvrtka mogla biti profibilan projekt, naročito ako bi bila konkurentna za potrebe domaće građevine i infrastrukturnih projekata. Bivši radnici uskoro očekuju isplatu tri plaće, no vodi se veliki broj sporova.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu