U godinu dana nakon pokretanja predstečajnog postupka, tvrtka Esplanade Oleander u čijem sastavu posluje zagrebački Hotel Esplanade još nije uspjela sklopiti nagodbu sa svojim vjerovnicima i okončati postupak.
Iako je nagodbeno vijeće Fine još u lipnju prihvatilo plan financijskog restrukturiranja, okončanje slučaja zaustavio je Regent, hotelska menadžment kompanija u čijem je sastavu Esplanade poslovao do kraja 2012. godine. Regent je ujedno jedan od najvećih vjerovnika tvrtke od koje potražuje 67 milijuna kuna temeljem rezultata arbitraže provedenog nakon raskida ugovora od strane Esplanade. Regent bi ovih dana naime mogao pokrenuti tužbu Upravnom sudu protiv odluke Ministarstva financija, koje im je u prosincu odbilo žalbu na odluku o prihvaćanja plana restrukturiranja.
U svojoj žalbi Regent je tražio da se obustavi postupak predstečajne nagodbe ili predmet dostavi na ponovno razmatranje prvostupanjskom tijelu, osporavajući zakonitost pokretanja procesa te odluku o financijskom restrukturiranju na koje kao vjerovnik nikako ne pristaju, jer je za njih nepovoljnije od rezultata eventualnog stečaja Esplanade. U planu financijskog restrukturiranja naime stoji da bi Regent Esplanadi trebao otpisati 70 posto duga, te u svojoj žalbi Regent između ostalog navodi kako Esplanade u svom planu restrukturiranja navodi tek uklanjanje nepovoljne strukture obveza, bez promjena u načinu upravljanja.
Ujedno, tražbinu Regenta dužnik je naveo kao razlog nastanka prezaduženosti, što bi značilo da je jedina svrha plana bilo uklanjanje tražbine Regenta. Također smatraju da je prijedlog pokretanja predstečajne nagodbe trebalo odbaciti jer ih uprava Esplanade nije prethodno obavijestila o pokretanju postupka, te im nije dala priliku za sudjelovanje u postupku. Istodobno tvrde da su uvjeti namirenja dogovoreni s povezanim društvima čak prije podnošenja prijedloga za pokretanje predstečajne nagodbe.
Oko 170 milijuna kuna iznose dugovanja prema povezanim poduzetnicima unutar austrijske WSF Grupe, u čijem vlasništvu je i zagrebački hotel. U svom obrazloženju odluke o odbijanju žalbe iz Ministarstva financija poručuju da je postupak predstečajne nagodbe proveden u skladu sa zakonom, jer su za Plan financijskog restrukturiranja glasovali vjerovnici čije tražbine iznose 185,4 milijuna kuna, što čini 68,93 posto, odnosno da su za Plan glasovali vjerovnici čije tražbine prelaze dvije trećine vrijednosti svih utvrđenih tražbina. Iz Regenta se do zaključenja članka nisu izjasnili hoće li se odlučiti na tužbu koja je jedini pravni lijek protiv drugostupanjske odluke.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu