U priči oko spajanja Pfizera i Allergana potpuno je zanemaren razvoj novih, revolucionarnih lijekova, poručuju predstavnici obje kompanije.
Na rekordno spajanje dva farmaceuta od 160 milijardi dolara uglavnom se gledalo kao na Pfizerovo nastojanje da u Dublinu, Allerganovu sjedištu, plaća nižu stopu poreza nego u SAD-u. Šefovi istraživačkog sektora obiju kompanija poručili su u srijedu da je pri tome zanemaren razvojni i istraživački potencijal, što planiraju dokazati izbacivanjem novih lijekova na tržište. Pažnju plijene dva lijeka: Rapastinel protiv depresije čije djelovanje počinje za svega nekoliko sati te lijek namijenjen liječenju šizofrenije i bipolarnog poremećaja, Vraylar.
Zbog političkih i regulatornih pritisaka mogućnost kombiniranja dvaju istraživačkih programa pala u drugi plan što je Reutersu potvrdio i Mikael Dolsten, glavni za Pfizerova istraživanja. "Zbog tolike usmjerenosti na financijski aspekt, Allerganov je potencijal sasvim podcijenjen", kaže Dolsten. S njim se slaže i David Nicholson, šef Allerganovih istraživanja. "Imamo oko 70 lijekova u sredini ili pri kraju faze istraživanja", tvrdi Nicholson. Allergan od prodaje Rapastinela, koji bi mogao transformirati pristup liječenju depresije, očekuje godišnju zaradu do dvije milijarde dolara, a od prodaja Vraylara milijardu dolara godišnje.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu