Britanska farmaceutska kompanija GlaxoSmithKline (GSK) prvi je farmaceut koji će liječnicima prestati isplaćivati bonuse i nagrade za promociju lijekova na medicinskim seminarima. Odluci su prethodili erozija povjerenja potrošača zabrinutih oko etičnosti te snažni prtisici unutar sektora koji upozorava na sukob interesa.
Takvi postupci doveli su do toga da društvo liječnike sve više smatra plaćenicima i njihove metode liječenja dovodi u pitanje, mišljenje je Murraya Stewarta, GSK-ova izvršnog medicinskog direktora koje prenosi The Financial Times. GSK će iz svojih redova oformiti posebne timove koji će na terenu obavljati praksu koju su do sada radili liječnici.
Stewart
Zbog plaćanja društvo liječnike sve više smatra plaćenicima
Novi način rada stupa na snagu ovoga tjedna i rezultat je kompanijina vraćanja ugleda narušena optužbama za korupciju zdravstvenih djelatnika zbog čega su 2012. američkom ministarstvu pravosuđa platili tri milijarde dolara. U Kini su 2014. kažnjeni s 489 milijuna dolara zbog korupcijskog skandala.
Od 2013. godine u SAD-u je na snazi naputak kojim sva plaćanja liječnicima moraju biti javno dosutpna. U 2014. je više od 600.000 liječnika dobilo 6,5 milijardi dolara, a GSK je isplatio 213 milijuna dolara namijenjenih uglavnom istraživanjima i razvoju lijekova.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu